Fortune: Kredītu krīze ASV sāk pāriet no mājokļu tirgus uz komerciālo nekustamo īpašumu tirgu

Amerikas Savienoto Valstu reģionālās bankas „vairāk nevar ignorēt ziloni istabā – savu neaizsargātību no krituma komerciālo nekustamo īpašuma tirgū”, raksta žurnāls „Fortune”, paredzot jaunu problēmu vilni amerikāņu kredītu tirgū. Kā uzskata izdevums, kredītu krīze ASV 2010. gadā pārvietosies no mājokļu tirgus uz komerciālo nekustamo īpašuma tirgu.

Pēc ASV Federālas Rezervju sistēmas datiem, šī gada pirmā kvartāla beigās amerikāņu banku kredītportfelī atradās 1,8 triljoni ASV dolāru, kas saistīti ar komerciālo nekustamo īpašumu. No šīs summas aptuveni 7% iestājies noilguma termiņš – tas divkārt pārsniedz 2008. gada pirmā kvartāla beigu rādītāju (3,4%). Rādītājs nepielūdzami aug kopš 2007. gada otrā kvartāla.

Kopumā kreditēšanas apjomi ASV 2009. gada otrajā kvartālā samazinājās vidēji par 2,8%, pie tam jaunu aizdevuma daļa bija mazāka par 40%, visu pārējo veidoja refinansēšana. Savukārt bankrotējušo banku skaits ASV šogad jau ir pārsniedzis pērnā gada rādītājus gandrīz trīs reizes un gandrīz vienmēr par jauniem krīzes upuriem kļūst reģionālās bankas.

Recesija ir ieviesusi korekcijas jaunu ofisu ēku un tirdzniecības kompleksu būvētāju plānos, neļaujot tiem saņemt cerēto peļņu. Tā ofisu cenas Manhetenā, kura tiek uzskaitīta par vienu no pašām dārgākajām vietai ofisa nomāšanai pasaulē, salīdzinot ar pagājušo gadu ir kritušās par 23%, bet Vašingtonā – par 11%. Pie tam 11-14% visu ofisu telpu ASV darījumu un administratīvajā galvaspilsētās paliek tukšas.

ASV ekonomika joprojām atrodas recesijā, bezdarbs ir sasniedzis 26 gadu maksimumu, bet galvenais rūpnieciskais rādītājs, ražošanas jaudu noslogojums, uzrāda bezprecedenta zemu līmeni (64,7% jūnijā). Šo pazīmju kopums, kā apgalvo izdevums, liek analītiķiem domāt par jaunu kredītu neatmaksāšanas vilni tuvāko kvartālu laikā.

Avots: 2v.lv