Algu kāpumu makā nejūt

Algu kāpumu makā nejūt

Latvijas Banka (LB) cēlusi gaismā Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinus, ka vidējā alga Latvijā pēc latu nomināla pārsniegusi pirmskrīzes līmeni.

Nostāsts par labklājības pieaugumu Latvijā nācis no iestādes, kurai ar Latviju tik vien sakara kā vārds nosaukumā. Rēķinot pēc algu līmeņa, LB ir novietojama kaut kur starp Vāciju un Luksemburgu. LB internetā ir publiskojusi algas 21 darbiniekam ar «valsts amatpersonas» statusu. Šo sarakstu, protams, atklāj LB prezidents ar jūnijā saņemtiem 4569 latiem, kas nav augstākā alga LB. Tā nav pirmā reize (ne pirmais mēnesis, ne pirmais gads), kad par bankas vērtīgāko darbinieku atzīts vērtspapīru tirgotājs Raivo Vanags ar 6396 latiem.
Valsts amatpersonas statuss negarantē augstākās algas bankā. Pāris gadījumos tās zemākas pat par tūkstoti, bet pārskats par citu darbinieku atalgojumiem amatu, nevis uzvārdu sadalījumā liek domāt, ka vidējā alga LB ir krietni virs tūkstoša. Strādnieks par labu darbu var cerēt uz 970 latiem mēnesī, sētnieks – uz 325 latiem.
LB publiskais iznāciens būtu bijis vērtīgāks, ja LB dalītos salīdzinājumā ar pašas bankas darbinieku algām un bankas pieredzi, piemēram, darba ražīguma paaugstināšanā, ko banka tik sirsnīgi novēl valstij. Grūti noticēt, ka tūkstošiem latu mēnesī saņemošie LB darbinieki patiešām saprot, ko reālajā dzīvē nozīmē ja ne desmit, tad piecas reizes zemākas algas un to izmaiņas par dažiem latiem mēnesī. Var, protams, norādīt, ka makroekonomikai nav nekāda sakara ar mikroekomiku gan uzņēmumu, gan mājsaimniecību budžetu griezumos. Kaut kādu saistību starp šīm savstarpēji nošķirtajām ekonomikām iezīmē tikai tas, ka vēlēšanās spriedelēt par makroekonomiku pieaug proporcionāli spriedelētāja algai, kas tomēr paliek mikroekonomikas sastāvdaļa. Tikpat neapstrīdami šī likumsakarība darbojas arī pretējā virzienā. Jo cilvēkiem zemāka alga, jo ciešāka pārliecība, ka īstenībā nekādas makroekonomikas nemaz nav, jo tā ir tikai lielo algu saņēmēju izgudrojums, lai attaisnotu to, ka viņu milzīgās algas nemaz neesot tik milzīgas attiecībā pret viņu uzrādītajiem makroekonomiskajiem rādītājiem. Uzkrītoši arī tas, ka caurmērā daudz pieticīgāk atalgotajiem Centrālās statistikas pārvaldes darbiniekiem piemīt atbilstoši mazāka vēlme izpausties par Latvijas tagadējo uzplaukumu. To, manipulējot ar CSP savāktajiem skaitļiem, dara LB, Finanšu ministrijas un vēl dažu iestāžu pārtūkstošlatnieki, kad iedomājas uzmundrināt visus pārējos Latvijā nodarbinātos cilvēkus – caurmērā pārsimtlatniekus. Prieka saucienu vietā gan viņi izdzird vai interneta komentāros izlasa tikai nievas, tajā skaitā arī nepelnītus apvainojumus. Latvijas valsts taču pastāv un nodrošina jebkura šīs valsts iedzīvotāja ietilpšanu zelta miljardā, t.i., starp to vienu miljardu zemeslodes iedzīvotāju, kuri dzīvo daudz pārticīgāk nekā seši atlikušie miljardi.
LB cenšas uzmundrināt Latvijas sabiedrību ar neapstrīdamu faktu, ka 357 > 350. Proti, ka šā gada martā, līdz kuram sniedzas CSP aprēķini par vidējo algu Latvijā, vidējā alga bijusi par septiņiem latiem augstāka nekā vidēji 2008. gadā jeb pirmskrīzes spicē. Jau šā gada janvāra rādītājs ir bijis 351 lats, bet pareizi vien bija ar šāda fakta izziņošanu nesteigties un sagaidīt apstiprinājumu, ka algu pārsniegums ir ekonomiska tendence, nevis mērījumu neprecizitāšu summa.
LB neizlaiž no redzesloka to, ka ar latu daudzuma nosaukšanu nepietiek. Ir jāņem vērā arī latu pirktspēja jeb tās kritums inflācijas rezultātā. Kā jau Neatkarīgā informēja
10. jūlijā, pēdējo 12 mēnešu inflācija, pēc oficiālās versijas, esot bijusi 0,2%, bet tas jau ir zem ikdienas cenu izmaiņu uztveramības sliekšņa. Jaunākais algu salīdzinājums, kā jau teikts, attiecas uz martu un esot bijis no 340 latiem pēc nodokļu nomaksas 2012. gada martā līdz 357 latiem šogad. Šie +17 lati atbilst +5%. Tālāk atliek salīdzināt +0,2% cenām ar +5% algām un doties pasaulē ar šķietami matemātiski pamatotu saukli par divdesmitpieckārtēju (!) labklājības pieaugumu, jo 5 : 0,2 (tātad – cik reižu algas augušas straujāk nekā cenas) patiešām ir 25. Tāds, lūk, veiksmes stāsts, par ko Latvija ir atalgota ar solījumu tikt uzņemtai eirozonā.
LB tūkstošlatnieki nav pievērsuši pietiekamu uzmanību tam, ka tagadējie 357 lati pēc savas pirktspējas zaudē 350 latiem 2008. gadā. Pēc CSP aprēķiniem, laikā no 2005. līdz 2008. gadam vidējā patēriņa cena pieaugusi par 35,4%, bet algas ar +98,8% paspējušas gandrīz dubultoties. Tagad 2008. gada līmenī atgriežas tikai algas, bet 2012. gada cenas jau sen bija šim līmenim pāri ar +48,3 pret to pašu 2005. gadu. Tātad tuvāk patiesībai ir izjūta par iedzīvotāju pirktspējas pazemināšanos par 48,3 – 35,4 = 12,9 procentpunktiem, kuru izteikšanai reālās dzīves terminos Neatkarīgā lūdza šeit aptaujāto cilvēku palīdzību. Vienā virzienā ar šiem –12,9 procentpunktiem darbojas vēl vismaz trīs citi faktori: banku aizdevumu pieejamības samazināšanās, nodarbināto skaita un kopējā Latvijas iedzīvotāju skaita sarukums. Tas liek nebūt ne trūcīgākajam Latvijas iedzīvotāju slānim piederošajiem cilvēkiem izteikties visai pieticīgi un piesardzīgi.
***
PIEREDZE:
Aivars MACKEVIČS, BalticTravelnews.com direktors:
– Bezdarba līmenis joprojām ir augsts, taču uzņēmumiem lielas grūtības sagādā atrast kvalificētu darbaspēku. Tie uzņēmumi, kas tikuši pāri krīzei, daudz rūpīgāk atlasa sava darba profilam atbilstošus speciālistus pēc principa, ka labāk lai ir viens un augsti kvalificēts darbinieks, nevis desmit strādnieku, kuru pienākumi pārklājas. Ar algām uzņēmumi nav tikuši līdz trekno gadu līmenim. Šobrīd atsākas sarunas par bonusiem, kādus uzņēmumi varētu piedāvāt saviem darbiniekiem vēl bez naudas. Tā varētu būt apdrošināšana, varbūt brīvpusdienas.
Lolita NEIMANE, dietoloģe:
– Man ir palaimējies tādā ziņā, ka man ir stabils darbs, kurš ir bijis pietiekami atalgots kā agrāk, krīzes laikā, tā arī tagad. Medicīnas nozarē ir diez gan grūti salīdzināt mediķu atalgojumus, jo tie ļoti svārstās un ir atkarīgi no dažādiem faktoriem. Ar uztura speciālistu pieprasījumu darba tirgū viss ir kārtībā, tas aug. Lai gan šīs profesijas atpazīstamība nav pagaidām liela, tas nav pamats, lai runātu par tās nelietderību. Ja runā par cenu līmeni valstī, tad ir jāskatās dažādas nozares. Personīgi man acīs krīt degvielas cenas uzpildes stacijās.
Andris LASMANIS, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents:
– Nejūtu nekādu algas kāpumu. Kāda darba samaksa bijusi pirms krīzes un krīzes laikā, tāda tā ir palikusi arī šodien. Savukārt visas darbam nepieciešamās lietas, visi pirkumi, kas jāveic medicīniskajai aprūpei, ir palikuši ievērojami dārgāki. Respektīvi – cenas ir augušas, taču samaksa par darbu palikusi līdzšinējā. Lai gan tolaik bija lielais aizņēmumu un kredītu bums un pakalpojumus varēja pārdot dārgāk. Tagad es pērku to, ko man patiešām vajag, nevis to, ko vēlos. Taču man gribas ticēt, ka no lielā kritiena esam atguvušies.

 • Citizens Bank

  Vai jums ir nepieciešams steidzams aizdevums uzņēmumiem vai jāmaksā jūsu rēķini ar zemu procentu likmi 3% gadā. Mēs izsniedzam aizdevumu individuālām iestādēm un sadarbojamies no 1 līdz 30 gadiem. Mēs esam sertificēti, uzticami, efektīvi, ātri un dinamiski. Un mēs esam spējīgi piedāvāt jums aizdevumu. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mums pa e-pastu: guaranteeloanaccess@gmail.com, lai mēs varētu atvērt aizdevuma apstrādes failu.

  Vai jums ir jebkādas finansiālas grūtības? Vai jums ir nepieciešams aizdevums, lai dzēstu savus parādus; Vai jūs plānojat palielināt savas finanses? Jūs esat uzņēmējs, kurš vēlas paplašināt savu biznesu. Mēs iesakām sazināties ar patieso varoni, uzticību un efektīvu aizdevumu izsniegšanas sabiedrību par jūsu aizdevumu. Esmu atzinusi gan privātpersonas, gan valdību par mūsu lielo efektivitāti.

  Mēs esam sertificēti, uzticami, efektīvi, ātri un dinamiski. Un mēs esam spējīgi piedāvāt jums aizdevumu ar zemu procentu likmi 3% gadā.

  Lūdzu, sazinieties ar mums, ja jums nepieciešams aizdevums no mana uzņēmuma. Mūsu kontakta e-pasta adrese: guaranteeloanaccess@gmail.com

  Citizens Bank https://uploads.disquscdn.com/images/cec040a0f1a527aab2aadc3ab53d7718b72d488766ad08b65035e0e2ce6d0813.jpg

 • francis

  Vai jums ir nepieciešams steidzams aizdevums, lai atrisinātu jūsu finansiālās vajadzības, mēs piedāvājam aizdevumu no $ 5000 līdz $ 10,000,000.00 Max, mēs esam uzticami, efektīvi, ātri un dinamiski, bez kredīta pārbaudēm, 100% garantējam Mēs piedāvājam aizņēmējus aizdevumus saskaņā ar visiem noteikumiem šeit. mēs arī izsniedzam kredītus eiro, sterliņu mārciņās un dolāros.
  Procentu likme, kas piemērojama visiem 2% aizdevumiem, ja esat ieinteresēts, atgriezieties pie mums Via (francisefirm@gmail.com)
  ar šādu informāciju:

  Tavs pilnais vārds:
  Valsts:
  pilsēta:
  adrese:
  Nepieciešamais kredīta apjoms:
  ilgums:
  Vecums:
  sekss:
  Nodarbošanās:
  Telefona numurs:

 • HELEN BENJAMINE

  IMMACULATE AIZDEVUMU PAKALPOJUMI LIMITED

  Atrisiniet savu finansiālo problēmu 24 stundu laikā.

  Vai esat algots darbinieks vai uzņēmuma īpašnieks?
  Iegūstiet no 1000 eiro – 200 000 000 eiro aizdevuma 24 stundu laikā
  bez nodrošinājuma.

  Vienkāršais naudas risinājums.

  Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar mums: Immaculateloanprovidersltd@gmail.com
  Vadītājs: Benjamin kundze
  vai apmeklējiet mūsu filiāli: Level 29, Tiffany Tower, Jumeirah Lakes Towers Dubai. AAE

  Paldies https://uploads.disquscdn.com/images/5fd94d4c8b3352cf4de257798e6325e0b4a4c9bd8a209ff710c5f1898edb2a42.jpg

 • Victoria Salgado

  Vai jums ir nepieciešams aizdevums? Vai jums ir nepieciešama steidzama nauda, lai atrisinātu savas finansiālās problēmas? Meklējiet ne vairāk, jo piedāvājam garantētus aizdevumus ar zemu 2% procentu likmi. Sūtiet mums vēstuli: (victoriasalgadoloanfirm@gmail.com).

 • authenicamericaexpresshacker

  Vai jums ir nepieciešams steidzams aizdevums, lai apmierinātu savas finansiālās vajadzības, mēs piedāvājam aizdevumu no 5000 ASV dolāru līdz 10 000 000 USD Maksim, mēs esam uzticami, efektīvi, ātri un dinamiski, bez kredīta pārbaudēm mēs garantējam 100% Mēs piedāvājam aizņēmēju aizdevumus saskaņā ar visiem nosacījumiem šeit . . mēs izsniedzam arī kredītus eiro, sterliņu mārciņās un dolāros.Procentu likme visiem 2% aizdevumiem, ja jūs interesē, atgriezieties Via (chavistrustloanfinance.org@gmail.com)ar šādu informāciju:Tavs pilnais vārds:Valsts:Pilsēta:adrese:Obligātā kredīta summa:Ilgums:Vecums:sekss:Nodarbošanās:Telefona numurs:

 • MR Roman

  Vai jums ir nepieciešams aizdevums? Mēs
  esam privāta aizdevuma aizdevējs, kas sniedz aizdevumu 3% apmērā,
  šodien sazinieties ar mums, lai iegūtu vairāk informācijas.
  firmas nosaukums logo žēlastība
  e-pasts logo_credit@hotmail.com

 • Patricia Bonberger

  Kredīta piedāvājumi starp nopietnu un godīgu indivīdu

  Jūs arī steidzami meklējat aizdevumu
  – Atdzīvināt savas darbības
  – Atjaunot sava dzīvokļa, mājas, ēkas utt. Interjeru
  – Projekta realizēšanai
  – Vai arī citu iemeslu dēļ
  Diemžēl banka lūdz jums nosacījumus, kurus jūs nevarat izpildīt, vairs neuztraucas. Mēs arī ļoti labi apzināmies daudzās krāpšanas un manipulācijas, kas inficē tīklu, un mēs apsolām, ka mūsu sabiedrība to nedara, jo mēs Ja jūs esat godīgi ar apdrošināšanu, jums ir jāsniedz jūsu aizdevums, jo procenti, ko šis aizdevums rada, palīdzēs mums rūpēties par bāreņiem un bezpajumtniekiem daudzās valstīs.
  Godātais kungs, mēs esam apņēmušies sniegt jums smaidu
  Nevilcinieties sūtīt mums savu aizdevuma pieteikumu

  Pasts: faure_patricia@outlook.fr

  Zvani: +336 44 67 80 99
  Ziņa: +336 75 32 47 52
  whatsapp: +336 75 32 47 52

  Paldies par uzmanību! https://uploads.disquscdn.com/images/67f71a77553cc960e14bdb9a05c9326e3934e6f8e3e50900a0cc40bd05b814f7.jpg

 • Patricia Bonberger

  Kredīta piedāvājumi starp nopietnu un godīgu indivīdu

  Jūs arī steidzami meklējat aizdevumu
  – Atdzīvināt savas darbības
  – Atjaunot sava dzīvokļa, mājas, ēkas utt. Interjeru
  – Projekta realizēšanai
  – Vai arī citu iemeslu dēļ
  Diemžēl banka pieprasa jums tādus nosacījumus, ka jūs nevarat izpildīt, vairs neuztraucieties. Mēs arī ļoti labi apzināmies daudzus krāpšanas gadījumus un manipulācijas, kas inficē tīklu, un mēs apsolām, ka mūsu sabiedrība to nedara, jo mēs Ja jūs esat godīgi ar apdrošināšanu, jums ir jāsniedz jūsu aizdevums, jo procenti, ko šis aizdevums rada, palīdzēs mums rūpēties par bāreņiem un bezpajumtniekiem daudzās valstīs.
  Godātais kungs, mēs esam apņēmušies sniegt jums smaidu
  Nevilcinieties sūtīt mums savu aizdevuma pieteikumu

  Pasts: faure_patricia@outlook.fr

  Zvani: +336 44 67 80 99
  Ziņa: +336 75 32 47 52
  whatsapp: +336 75 32 47 52

  Paldies par uzmanību! https://uploads.disquscdn.com/images/2df6f0a0043b60652299d4f0ccdf6a314af9c95976b9e21dc9d5163227a967d3.jpg

 • Leo Stevens

  Labdien, vai jums ir nepieciešams biznesa aizdevums? Vai jums ir nepieciešams personīgais aizdevums? vai plānojat aizņemties aizdevumu? kādā nolūkā? tas ir informēt visu sabiedrību, ka ir kreditēšanas uzņēmums, kas izsniedz aizdevumu ar zemu procentu likmi. mēs esam reģistrēti un valdības apstiprināti aizdevumu izsniegšanas firma. mēs piešķiram aizdevumu dažādām organizācijām, skolām, slimnīcām, privātpersonām, baznīcām biznesa vīriešiem un sievietēm, kas ir finansiāli leju. šī ir iespēja jums paplašināt savu biznesu un maksāt visiem departaments. nekavējoties nosūtiet savu pieteikumu tūlīt. Plašāka informācija pls kontakts: leostevens420@hotmail.com

 • Larry Fred

  Vai tev ir nepieciešama kredīta piešķiršana? ĀTRĀS UN PIEEJAMĀS KREDĪTS IR PIEEJAMIE PIETEIKTIES TŪLĪT! ZEMĀK KONTAKTINFORMĀCIJA ..
  KAS ‘SAPP NUMURS: +18454007792
  KONTAKTU EMAIL / UZŅĒMUMA EMAIL: larryfredbuknor@gmail.com

 • Doctor Sunaj

  Vai jūs meklējat biznesa finansējumu, personīgo finansējumu, hipotēku, automašīnu aizdevumus, studentu naudu, parādu konsolidācijas skaidru naudu, nenodrošināto naudu, riska kapitālu utt … Jūs esat īstajā vietā sazinieties ar mums tagad, lai iegūtu vairāk informācijas.

  Uzņēmuma nosaukumi: MIDLAND CREDIT HOME

  E-pasts: midlandcreditonline.com@gmail.com

  Kasass: +917204719376

  Uzņēmuma Tīmekļa vietne: midlandcreditonline.com