Grieķija sāk atkopties no ekonomiskās krīzes

Grieķijas ekonomika, kura joprojām cīnās ar krīzes radītajām sekām, sāk uzrādīt pirmās atkopšanās pazīmes un valsts izaugsme šogad varētu sasniegt aptuveni pusotru procentu. Tas būtu labākais rādītājs pēdējo deviņu gadu laikā.

Starptautiskie aizdevēji joprojām turpina darbu pie Grieķijas reformu novērtēšanas. Vislielākā koncentrēšanās pievērsta pārmaiņām valsts pārvaldē, kur panākumus nav guvusi neviena no līdzšinējām grieķu valdībām.

Pirmos uzlabojumus redz arī ekonomisti, kas prognozē, ka pirmoreiz šajā ilgajā laikā – šogad – tiek prognozēta izaugsme. Izaugsmes apmēru šogad ekonomisti lēš pusotra procenta apmērā.

Tas dod cerību, ka grieķu ekonomiskās krīzes smagākais punkts ir aiz muguras. Kā Latvijas Radio intervijā atzīt ekonomikas pētnieks Angelos Tsakaniks, ekonomikas izrāvienu Grieķijā veicinājis privātais patēriņš un preču un pakalpojumu eksporta pieaugums, kas ir stiprinājis Grieķijas iekšzemes kopproduktu.

“Šis mums ir bijis ļoti veiksmīgs gads tūrismā, jo vasarā Grieķiju apmeklēja rekordliels tūristu skaits. Tas savukārt pozitīvi ietekmēja arī ražošanu un tirdzniecību, kā arī citas jomas. Investīciju apjoms arī uzrādīja aptuveni 7% pieaugumu, taču kopējais investīciju līmenis valstī diemžēl paliek visai zems.”

Tiek lēst, ka arī nākamais gads varētu nest Grieķijai uzlabojumus. Ekonomikas izaugsme varētu sasniegt jau 2%, tiek prognozēts vēl lielāks patēriņš, eksports un arī investīciju apjoms. Tāpat nākamgad valsts beidzot varētu veiksmīgi pabeigt trešo starptautiskā aizdevuma programmu, kā to sola premjers Aleksis Ciprs.

Ekonomisti gan aicina būt piesardzīgiem un uzsver, ka strauji uzlaboji valsti negaida. Joprojām ir jāstrādā pie jaunu ienākumu avotu radīšanas un ekonomikas stiprināšanas pasākumiem.

Kā zināms, atkārtoti ievēlētais Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs augustā panāca vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem par aizdevumu uz trīs gadiem 86 miljardu eiro apmērā, kuru saņems apmaiņā pret ekonomiskām reformām.

Saskaņā ar trīs gadu aizdevumu programmu, Grieķijai ir jāīsteno virkne mērķu un reformu, lai iegūtu aizdevumu.

Foto:klippi0/https://pixabay.com/en/users/klippi0-599838/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/