Virza nodokļa uzlikšanu mājokļiem

Jaunā nodokļa uzlikšana sauksies par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) bāzes paplašināšanu. Līdz šim iedzīvotāji maksā nekustamā īpašuma nodokli tikai par zemi, uz kuras atrodas viņu mājokļi. Pagājušās nedēļas versijā FM bija samazinājusi mājokļu nodokļa kopievākumu no agrāk nosauktajiem 78 miljoniem līdz tikai 70 miljoniem gadā. Šis skaitlis tika nosaukts paralēli Latvijas valdības sarunām ar Starptautisko valūtas fondu u.c. kreditoriem arī par nākamā gada nodokļiem Latvijā, tāpēc tas var atkal mainīties sarunu gaitā. Ja vadāmies no jaunākās publiski pieejamās versijas, tad vidēji statistiskajam Latvijas iedzīvotājam par tiesībām dzīvot mājoklī nākamgad būs jāšķiras no70 :2,256=31 lata. Ģimenēm šis skaitlis jāreizina ar ģimenes locekļu skaitu.

FM stingri pastāv uz to, lai mājokļa nodoklis netiktu saistīts ar ģimenes lielumu, bet tikai ar tās apdzīvoto telpu kopplatību. Pagājušā gada beigās Latvijas iedzīvotāji kopā ir apdzīvojuši 61 miljonu kvadrātmetru, no kuriem 70 miljonus latu savācami, iekasējot par kvadrātmetru 1,14 latus gadā. FM piedāvā attiecināt uz jauno nodokli neapliekamā minimuma ideju – līdzīgi kā ar cilvēku ienākumiem.

Neapliekamais minimums būtu platība līdz 80 kvadrātmetriem individuālajām dzīvojamām mājām un līdz 40 kvadrātmetriem dzīvokļiem. Par katru papildu kvadrātmetru būs jāmaksā proporcionāli dzīvokļa kadastrālajai vērtībai. Vajadzīgos 70 miljonus ļautu savākt nodokļa likme aptuveni 1,5% apmērā. Ja mājokļa iemītnieks kadastrālo vērtību zina, tad viņš var izrēķināt iespējamo nākamā gada maksājumu: kadastrālā vērtība jāizdala ar mājokļa kopējo platību, jāreizina ar “lieko” kvadrātmetru skaitu (kopplatība mīnus 40 vai 80),jāizdala ar 100 un jāreizina ar 1,5. Ja iegūtā summa būs zem 10 latiem, tad nāksies maksāt pilnus10 latus gadā, bet tiem, kuriem pieder 10 mājas ar legālo platību 79,9 kvadrātmetri katrai, nebūs jāmaksā nekas.

Valsts patur sev brīvas rokas manipulēt ar vēl diviem nezināmajiem, lai gala rezultātā savāktu 70 miljonus latu vai tik, cik kreditori prasīs. Pirmkārt, valdība ir nobloķējusi kadastrālo vērtību trekno gadu cenu līmenī. Otrkārt, netiek izskaidrots, ko īsti ieskaitīs kopējā platībā. Ja tur būs arī domājamā daļa no daudzdzīvokļu māju koplietošanas telpām, tad maksājums var dubultoties. Privātmāju saimniekiem varētu nākties nojaukt garāžu un malkas šķūnīti, lai nebūtu jāmaksā nodoklis par savu iespējamo uzturēšanos arī zem tādiem jumtiem.

Avots: www.nra.lv