Tiesa ”Trasta komercbanku” atzinusi par likvidējamu

Šodien, 14. martā, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi AS ”Trasta komercbanku” par likvidējamu.

Par bankas likvidatoru tiesa iecēlusi zvērināto advokātu – Ilmāru Krūmu. Tiesas nolēmums būs pieejams 21. martā un tas vairs nav pārsūdzams. Jau 16. martā ir paredzēts veikt izmaksas noguldītājiem, bet no ceturtā mēneša paredzēts izmaksāt līdzekļus kreditoriem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāvis Guntis Cerbulis informējis, ka kreditoru interešu aizsardzībai būtu nepieciešams likvidācijas procesu pabeigt pēc iespējas ātrāk. Guntis Cerbulis ziņo, ka līdz ar spriedumu visas bankas valdes funkcijas pārņems likvidators.

Ilmārs Krūms pie darba ķeršoties jau šodien. Kā primāros uzdevumus viņš izvirzījis mantas un dokumentu inventerizāciju. Arī Ilmārs Krūms atzīst, ka būtu nepieciešama pēc iespējas ātrāka likvidācijas procesa pabeigšana. Tie varētu būt no pusotra līdz diviem gadiem, taču diemžēl ir iespējami dažādi juridiskie šķēršļi, kurus pagaidām Ilmārs Krūms neatklāj.

Jau iepriekš vēstīts, ka licence Trasta komercbankai tika anulēta pirms pusotras nedēļas, jo banka ilgstoši pieļāvusi nopietnus pārkāpumus vairākās nozīmīgās jomās. Taču kamēr nav izskatīta bankas pārsūdzība par licences anulēšanu tiesa, likvidējot banku, tai mākslīgi liedz īstenot savas tiesības, pauž Trasta komercbankas pārstāve Krista Kreicberga – Neija. Savukārt Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) pārstāve Ieva Berroni skaidro, ka pat ja tiktu gaidīts prejudiciāls nolēmums vai, ja likvidācijas lietas izskatīšana tiktu atlikta citu iemeslu dēļ, bankas licence ir anulēta, līdz ar to šis process nebūtu apturams. Arī otrs FKTK pārstāvis uzskata, ka likvidācijas lieta ir jāturpina un nav iemesls to atlikt.

Noslēguma tiesas debatēs Ieva Berroni skaidroja, ka likvidācijas process galvenokārt ir vērsts uz bankas aktīvu atgūšanu. Tāpat Berroni norāda, ka Trasta komercbankas iziešana no tirgus neatstās būtisku negatīvu ietekmi uz kopējo Latvijas finanšu sektora stabilitāti.