Rimšēvičs: Šī brīža situācijā nav izslēgts, ka Latvijas tautsaimniecība attīstīsies vēl lēnāk

Pašlaik ekonomikas pieauguma tempi samazinās, un mums jādomā, ko darīt, lai mēs varētu atgriezt Latvijas tautsaimniecību uz straujākas izaugsmes ceļu, tā šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Viņš norādīja, ka Latvijas bankas pašreizējās prognozes liecina, ka Latvijas ekonomikas izaugsme nākamgad var būt zem 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

“Ja mēs sēžam rokas klēpī salikuši un noskatāmies, ka Latvijas ekonomika atdziest, un enerģiski nerīkojamies, nedarbinām tos instrumentus, kas ir mūsu rīcībā, – un pirmkārt tie ir struktūrfondi, – tad nav izslēgts, ka Latvijas tautsaimniecība attīstīsies vēl lēnāk,” pauda Rimšēvičs.

Viņš gan norādīja, ka Latvijas Banka izaugsmes prognozes pārskatīs nākamā gada sākumā, kad būs zināmi šā gada pēdējā ceturkšņa rezultāti.

Viņš uzsvēra, ka ekonomikas bremzēšanai ir četri galvenie iemesli, tostarp ārējā vide, jo arī mūsu kaimiņiem un tirdzniecības partneriem vairs neizdodas viegli pelnīt naudu, Latvijā ir lēnais kreditēšanas temps, bremzējas investīcijas un Latvijai neizdodas apgūt ES fondus. Pēc Rimšēviča sacītā, “šī nauda ir iesprūdusi Briseles kontos un nav ieplūdusi Latvijas tautsaimniecībā”.

Rimšēvičs vairākkārt uzsvēra, ka Latvijas ekonomikas izaugsmes galvenā cerība ir Eiropas Savienības (ES) fondu ieplūšana.

“Vienā gadā ekonomiku pārkarsēt nav iespējams, un tas noteikti nenotiks. Mēs būsim priecīgi, ja Latvijas ekonomika beidzot sāks strādāt paātrinātā gaitā,” sacīja Rimšēvičs.

Viņš arī atzina, ka pašreizējā premjera Māra Kučinska (ZZS) valdības mērķis panākt 4%-5% izaugsmi ir labs mērķis. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka nedrīkst par to runāt runāšanas pēc un pilnīgi skaidri neiezīmēt līdzekļus, ar kādiem tas tiks sasniegts.

Jau vēstīts, ka Latvijas Banka prognozes paredz, ka nākamgad tautsaimniecība augs par aptuveni 3%, savukārt 2017.gada budžets ir balstīts uz prognozi, ka IKP pieaugs par 3,5%.

Foto: Latvijas Banka