Hadsons: Repšes īstenotā politika tikai padziļina depresiju

Kā uzskata ekonomikas eksperts Maikls Hadsons (Michael Hudson), kurš iepriekš kā dalībnieks piedalījies arī premjera Valda Dombrovska (JL) rosinātajā augsta līmeņa darba grupā, lai valdībai sniegtu savus priekšlikumus par krīzes risinājumiem un valsts attīstības vīziju, Latvijas ekonomiku ir nolaupījusi Eiropas Savienības (ES) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) virzītā politika.

Hadsons uzskata, ka Otrais pasaules karš bijis saudzīgāks pret Latvijas valsti nekā tas, ko patlaban ar to dara politiķi, pakļaujot Latvijas nodokļu politiku un finanšu programmu Zviedrijas un citu valstu interesēm.

Eksperts velta asu kritiku finanšu ministram Einaram Repšem (JL) un Latvijas bankas vadītājam Ilmāram Rimšēvičam, kuri ar patlaban īstenoto politiku tikai vēloties samazināt cilvēku algas, veicināt cilvēku aizbraukšanu un padziļina depresiju. M.Hadsons esošo situāciju Latvijas ekonomikā un sadarbību ar finansējuma aizdevējiem (SVF un ES) raksturo ar psiholoģisku terminu “Stokholmas sindroms”, kas raksturo situāciju, kad nolaupītais psiholoģiski pieķeras savam nolaupītājam.

Jau pērn Hadsons intervijā Latvijas Vēstnesim norādīja, ka Latvijā ir jāmazina nodoklis darbaspēkam, turklāt valstij vajadzētu arī subsidēt ražošanu, jo jāatrod kāda eksporta nozare, ar kuras palīdzību līdzsvarot importu. Tāpat eksperts atbalsta arī nekustamā īpašuma aplikšanu ar nodokļiem.

Cita starpā, intervijā gandrīz pirms gada žurnālistei Sannijai Jaucei M.Hadsons atbildot uz jautājumu par to, kādi ir Latvijas šībrīža riski, atbild sakot: “Risks ir turpināt ticēt mītam, ka kaut kādā veidā ir iespējams kļūt bagātam, ieslīgstot parādos, nevis būvējot pamatus sevis finansēšanai. Lielākais risks ir, ka nemainīsies šī politika, ka Latvija turpinās aplikt ar nesamērīgi lielu nodokli darbaspēku un ražošanu. Nekustamā īpašuma nozarei ir jāļauj bankrotēt, un viss ir jāsāk no jauna. Ekonomika sarūk tik strauji, ka Latvija nekādi nespēs atdot savus parādus. Ja tā vēlas konkurētspējīgu darbaspēku par Eiropas algām, ir jāsamazina mājokļu izmaksas šim darbaspēkam. Pretējā gadījumā tā var zaudēt daļu savu cilvēku.”

Ekonomists apšauba Latvijas iespēju atjaunot ekonomikas izaugsmi, jo valdības slēgtā vienošanās ar aizdevējiem neesot izdevīga Latvijai un paredzot nesamērīgi lielu atbalstu bankām.

Autors: Andris Jurkevics / BIZNESS.LV