ES samitā beidzot panāk vienošanās migrācijas jautājumā

Eiropas Savienības (ES) samitā Briselē pēc sarežģītām diskusijām beidzot panākta vienošanās migrācijas jautājumā. Par to piektdien paziņoja Eiropadomes prezidents Donalds Tusks.

Kā zināms, ceturtdien, 28. jūnijā, Briselē norisinājas Eiropadomes samits, kurā tika diskutēts par dažādām Eiropas Savienībai nozīmīgām tēmām, īpaši akcentu liekot uz migrācijas jautājumu stiprināšanu.

“ES 28 dalībvalstu līderi vienojušies par noslēguma paziņojumu, tostarp par migrācijas jautājumiem,” sociālajā tīklā “Twitter” informēja Tusks.

Panaktā vienošanās ES līderu starpā paredz, ka ES valstis pēc brīvprātības principa izveidos centrus, kuros tiks izskatīti Vidusjūrā izglābto migrantu patvēruma pieprasījumi. “Tie migranti, kuri atbildīs patvēruma piešķiršanas kritērijiem, tiks nosūtīti uz ES dalībvalstīm, kas būs gatavas viņus brīvprātīgi uzņemt,” skaidroja ES amatpersonas.

Vēl ES līderi vienojušies, ka tiks pētītas iespējas izskatīt migrantu patvēruma pieprasījumus, vēl pirms viņi ir sasnieguši ES.

Arī Latvija atbalsta nostāju, ka ir jāstrādā pie risinājumu stiprināšanas migrācijas ārējā dimensijā – pastiprināta sadarbība ar trešajām valstīm sniedz taustāmus rezultātus nelegālās migrācijas apkarošanā, un tā ir jāturpina. Vienlaikus ir būtiski turpināt strādāt, lai nodrošinātu efektīvu atgriešanas un atpakaļuzņemšanas politiku. Tādējādi atzinīgi tiek vērtēta Eiropas Komisijas iniciatīva nākt klajā ar priekšlikumiem kopējai Eiropas atgriešanas politikai.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) samitā norādīja, ka Latvija ir atvērta diskusijām par jaunām idejām migrācijas jautājuma risināšanai, tostarp par reģionālajām krastā izsēdināšanas platformām. Vienlaikus tiek norādīts, ka šī ideja jāpēta detalizētāk un tai jāatbilst starptautiskajām tiesībām.

Kopumā migrācijas plūsmām uz ES ir tendence samazināties – šogad salīdzinājumā ar gadu iepriekš tās ir samazinājušās par 50 %. Nelegālās migrācijas plūsmas Centrālās Vidusjūras migrācijas ceļā turpina saglabāties zemas – līdz 17. jūnijam tās ir samazinājušās par 77 % salīdzinājumā ar šo pašu periodu pirms gada.

Foto: Getty Images