Augustā rūpniecības produkcijas izlaide uzrādījusi kritumu

Augustā, salīdzinot ar iepriekšējā gada augustu, rūpniecības produkcijas izlaide uzrādīja kritumu 12.5% apmērā, kas ir vērtējams kā pozitīvs signāls, ka situācija nozarē pamazām stabilizējas un krituma inerce zūd. Jāņem arī vērā, ka pērnā gada augustā nozarē bija ievērojams kritums 7.7% apmērā. Augustā apstrādes rūpniecība samazinājās par 13.2%, ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde pieauga par 9.5%. Joprojām smaga situācija valda iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā (-66.1%), citu transportlīdzekļu ražošanā (-46.2%) un automobiļu detaļu, piekabju un puspiekabju ražošanā (-43.3%), informē SEB bankas speciālists Dainis Gašpuitis.

Savukārt ievērojamu pieaugumu uzrāda jau vairākas nozares, kuras pieaugumu pamatā spējušas nodrošināt uz ārējo tirgu rēķina. Tā augustā pieaugums bija vērojams koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles, (+24.9%), ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā (+12%), papīra un papīra izstrādājumu ražošanā (+2.8%). Pagaidām gan pieauguma ieguvums izpaužas apjomos, ko piedāvā salīdzināmās cenas, jo pašreizējās -aktuālās cenas joprojām ir zemas un līdz ar to uzņēmumu ieguvums var būt mazāks kā to rāda statistiska.

Rūpniecības pieaugums augustā, salīdzinājumā ar jūliju, galvenokārt balstās uz vairāku nozarē nozīmīgu uzņēmumu jaudu palielināšanu, kas jūlijā tika samazināta darbinieku atvaļinājumu dēļ.

Rūpniecībai arī turpmākajos mēnešos ir iespēja priecēt ar stabilāku veikumu un devumu kopproduktā salīdzinājumā ar patēriņu. Pamatā tas būs iespējams uz eksporta rēķina. Tādēļ liela loma būs tam, kādus pasākumus veiks ES valstu un ASV valdības, lai tiktu nodrošināts nodarbinātības un patēriņa pieaugums. Nozares, uz kurām tiek liktas cerības, jau ir zināmas, tās ir pārtikas, ķīmijas, metālu ražošana un kokrūpniecība. Ņemot vērā joprojām valdošo  nenoteiktību un pasaules izaugsmes atjaunošanās trauslumu, nozares rādītājos iespējamas turpmākas svārstības. Tāpat valdība nedrīkst apstāties pie dažādu nozares attīstības veicinošu pasākumu īstenošanas, kas ietver pirmām kārtām dažādu birokrātisku un administratīvu šķēršļu mazināšanu.

Avots: BNA.lv