Valdība apstiprina pasākumu plānu ēnu ekonomikas apkarošanai

Otrdien, 10. augustā, Ministru kabineta (MK) sēdē tika apstiprināts Finanšu ministrijas sagatavotais un atbilstoši ministriju un sociālo partneru iesniegtajiem priekšlikumiem precizētais pasākumu plāns ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences nodrošināšanai.

Kopumā darba grupa (izveidota ar premjera rīkojumu) plānā iekļāvusi šādas pamatpasākumu grupas – legālās uzņēmējdarbības atvieglošana, atbalsts krīzes grūtībās nonākušajiem uzņēmējiem, vienreizēja iespēja legalizēt nedeklarētos ienākumus, kontrolējošo iestāžu analītisko spēju stiprināšana, efektīvākas sankcijas, taisnīgāka nodokļu politika, pilnvērtīgāka komunikācija un lielāka atklātība.

Plāna mērķis ir padarīt darbošanos ēnu ekonomikā pēc iespējas neizdevīgāku un darbošanos legālajā ekonomikā pēc iespējas izdevīgāku, atvieglojot pāreju uz legālo ekonomiku un uzlabojot komunikāciju starp publisko pārvaldi un sabiedrību.

Lai pasākumi ēnu ekonomikas apkarošanai radītu pēc iespējas mazāku negatīvu ietekmi uz tiem uzņēmējiem, kuri pilda savas saistības pret valsti, un radītu tiem motivāciju arī turpmāk darboties legāli, darba grupa rosina ieviest pasākumus, kas nodalītu uzņēmējus, kuri godīgi pilda savas saistības pret valsti, no ēnu ekonomikas dalībniekiem, piemērojot tiem atšķirīgu attieksmi no valsts puses (izvērtējot iespējas izveidot uzticamo uzņēmēju sarakstu un Latvijas „atzītā komersanta” shēmu).

Paredzēts, ka, izvērtējot uzticamo uzņēmēju sarakstu izveidošanu, t.i., izstrādājot koncepciju, tiks izvērtēta arī iespēja izmantot Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības izstrādāto uzņēmumu „ilgtspējas indeksu”.

Atbilstoši ministriju un sociālo partneru priekšlikumiem ir saīsināts ieviešanas termiņš sākumdeklarēšanai un no nereģistrētas darbības iegūto līdzekļu legalizācijai, plāns paredz, ka abi pasākumi pilnībā tiks ieviesti līdz ar nākamā gada jūliju.

Tā kā ekonomiskās krīzes apstākļos daudziem uzņēmumiem rodas grūtības izpildīt savas nodokļu samaksas saistības, kas palielina risku, ka šie uzņēmumi varētu tikt likvidēti vai pievērsties ēnu ekonomikas aktivitātēm, darba plānā tiek piedāvāti atbalsta pasākumi īslaicīgās grūtībās nonākušiem uzņēmumiem, kas sadarbojas ar valsti savu saistību izpildē, tai skaitā paredzot vienreizēju pasākumu nokavējuma un soda naudas dzēšanai, ja tiek nomaksāta nodokļu pamatparāda summa.

Lai samazinātu motivāciju darboties ēnu ekonomikā, ir jāsamazina iespējamais ieguvums, t.i., jāpalielina risks tikt atklātam, jāpilnveido sankciju sistēma, kas radītu būtiskus materiālos zaudējumus un ierobežotu attiecīgo personu iespējas turpināt neatļautās darbības, līdz ar to pasākumu plāns ietver uzdevumus kontrolējošo iestāžu kapacitātes celšanai, sodu celšanai un kopējās sodu sistēmas pārskatīšanai. Tāpat jāierobežo ēnu ekonomikas dalībnieku pieeja sadarbības līgumiem ar valsti – iepirkumos, projektos, kā arī administratīvo prasību vienkāršojumiem.

Viens no būtiskiem apstākļiem, kas attur ēnu ekonomikas dalībniekus no savas darbības legalizācijas, ir ar pārejas brīdi saistītie riski. Lai mazinātu šos riskus, darba grupa piedāvā (vienlaicīgi ar sākumdeklarēšanas ieviešanu) paredzēt iespēju deklarēt nelegāli iegūtu līdzekļu uzkrājumus, nomaksājot noteiktu nodokli.

Valdība par plāna izpildi atbildīgo noteica Finanšu ministriju un citas valsts iestādes atbilstoši plānā noteiktajam atbildības sadalījumam. FM būs jāsagatavo un noteiktā kārtībā jāiesniedz valdībā informatīvie ziņojumi par plāna izpildi.

Arī darba grupa tupinās darbu, sekojot plāna izpildei, kā arī nepieciešamības gadījumā nākot klajā ar jauniem priekšlikumiem, ja plāna realizācijas gaitā kāda uzdevuma risināšana izrādīsies neiespējama, nedos gaidītos rezultātus vai ja kopējā mērķa sasniegšanai būs nepieciešami jauni risinājumi.

Autors: bizness.lv