Saeima atbalsta lēmuma atcelt OIK jau no šī gada pavasara

Saeima šodien, 10. janvārī, atbalstīja lēmuma projektu par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanu līdz šī gada pavasarim. Tajā pašā laikā deputātiem jau trešo reizi neizdevas panākt ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (JV) demisiju.

Likumprojekta par OIK atcelšanu deputāti aicina Ekonomijas ministriju steidzami izstrādāt tiesību aktus obligātā iepirkuma komponentes atcelšanai no šī gada 31.marta, lai samazinātu elektroenerģijas izmaksas visiem Latvijas patērētājiem.

Tāpat Saeima aicina Ekonomikas ministriju ievērot tiesiskuma principus un, izstrādājot obligātā iepirkuma komponentes atcelšanas risinājumus, nepieļaut šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, to pārveidi par cita veida maksājumiem, mainot šo maksājumu nosaukumu.

Lēmuma projektā parlaments aicina ministriju izbeigt Latvijas iedzīvotājiem netaisnīgu, uz atsevišķām personām vērstu atbalsta režīmu. Savukārt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai uzdots nodrošināt parlamentāro kontroli par šī jautājuma turpmāko virzību.

Jāatgādina, ka EM līdzšinējā ministra Arvila Ašeradena (JV) vadībā piedāvāja OIK atcelt no 2022. gada.

Tajā pašā laikā Saeima šodien noraidīja “Saskaņas” deputātu iesniegto pieprasījumu par neuzticības izteikšanu ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (JV).

“Kolēģi, ir jāsaprot, ka patiesībā tas, ko mēs redzam, es domāju, daudziem jau kļuva skaidrs, ka patiesībā tas, kas tagad notiekas, ar ko nodarbojas Ekonomikas ministrija, nodarbojas nevis ar šīs afēras izbeigšanu, bet gan izmisīgi un izmanīgi cenšas šo afēru piesegt,” ass savos izteikumos bija Ivars Zariņš (S).

“Tiem, kas nezina, es atgādināšu, ka Latvijas valsts budžetā nauda tiek saņemta aptuveni no 5 000 uzņēmējiem. 90 procentus aptuveni budžeta sastāda tie nodokļi, kurus samaksā 5 000 uzņēmēji. Un nav Ekonomikas ministrija izpētījusi, cik uzņēmumi no Latvijas ir aizgājuši, vai cik uzņēmumiem, Latvijas uzņēmumiem, ir kavēta attīstība tieši šī te OIK… šīs te OIK afēras dēļ. Un šodien es vēlētos jūs, cienījamie deputāti, kas saņem arī savas algas no šiem te uzņēmējiem, kas ražo šos te nodokļus, parādīsim viņiem mūsu atbalstu, nepārprotamu signālu, ka šī OIK afēra var tikt izbeigta ātrākā laikā, un es jūs aicinu par šo te demisiju nobalsot un atbalstīt Ašeradena kunga demisiju tieši Latvijas uzņēmēju vārdā,” norādīja Linda Liepiņa (KPV LV).

Pēc skaļām diskusijām par Ašeradena demisiju nobalsoja deputāti no pieprasījumu iesniegušās “Saskaņas” frakcijas, deputāti no “KPV LV” frakcijas un deputāte Inguna Rībena (VL-TB/LNNK), kopā savācot 35 balsis. Pret Ašeradena demisiju nobalsoja 53 deputāti, bet Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK) balsojumā atturējās.

Līdz ar to Ašeradens izturēja jau trešo neuzticības balsojumu.

Foto: Pexels