Novembrī apstrādes rūpniecībā vērojams straujākais pieaugums 2016. gadā

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi novembrī pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem bija par 11,8% lielāki nekā pirms gada, bet pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem – par 9,1%. Savukārt, salīdzinot ar oktobri, apstrādes rūpniecības izlaide pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 1,9%. Kopumā gada janvārī-novembrī ražošanas apjomi par 4,8% pārsniedza pagājušā gada rādītāju (pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem).

Līdzīgi kā iepriekšējos trīs mēnešos, arī novembrī gada griezumā (pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem) pieauga abu lielāko rūpniecības nozaru – kokrūpniecības un pārtikas rūpniecības ražošanas apjomi – attiecīgi par 11% un 5,1%. Kokrūpniecība šogad attīstās stabili, savukārt pārtikas rūpniecībā gada pirmajā pusē atsevišķos mēnešos gada griezumā bija vērojams apjomu samazinājums.

Ievērojama izaugsme turpinās arī strauji augošajā datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē – +18,7%. Jau ceturto mēnesi ievērojami pieaug arī nemetālisko minerālu ražošanas apjomi – +20,1%.

Novembrī pieaugumi bija vērojami gandrīz visās rūpniecības apakšnozarēs – gatavo metālizstrādājumu ražošanā (+6,3%), dzērienu ražošanā (+19,8%), elektrisko iekārtu ražošanā (+34,7%), mēbeļu ražošanā (+4,1%), gumijas un plastmasu ražošanā (+4,8%), iekārtu un mašīnu ražošanā (+15,7%), transportlīdzekļu ražošanā (+50,4%), tekstilizstrādājumu ražošanā (+10,3%), apģērbu ražošanā (+4,7%) un papīra izstrādājumu ražošanā (+6,6%).

Savukārt apjomu samazinājums novembrī gada griezumā bija vērojams vien ķīmisko vielu un produktu ražošanā un poligrāfijā (attiecīgi -5% un -2,8%).

Pieaug arī apstrādes rūpniecības saražotās produkcijas eksporta daļa. 2016. gadā tika eksportēta aptuveni 2/3 daļas no visas apstrādes rūpniecības produkcijas. Lielākā daļa produkcijas tiek realizēta ES valstu tirgos. Galvenās apstrādes rūpniecības eksporta preces ir koksne un tās izstrādājumi, elektriskās un optiskās iekārtas, pārtikas ķīmiskās un rūpniecības preces.

Ekonomikas ministrija prognozē, ka arī 2017. gadā apstrādes rūpniecībā būs vērojama stabila izaugsme. Pieauguma tempus noteiks gan uzņēmēju spēja veicināt konkurētspējas pieaugumu, gan ārējie faktori – ES valstu izaugsmes un ekonomiskās situācijas NVS valstīs.

Foto: kaboompics/https://pixabay.com/en/users/kaboompics-1013994//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/