Lembergs: Mūsu acu priekšā veidojas jauna ģeopolitiskā krīze

Kopš Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai (ES) pirms 15 gadiem, šodien daudz kas ir mainījies un, visticamāk, mūs sagaida globāla ģeopolitiskā krīze, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Viņš atgādināja, ka balsoja par Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, norādot, ka nav šajā ziņā kļūdījies, jo izvērtējot ieguvumus un zaudējumus, plusu ir vairāk, nekā mīnusu.

Runājot par plusiem, Lembergs minēja, ka ES līdzekļi, piemēram, Ventspilī ieguldīti investīcijās un industriālo ēku būvniecībā. “Skaidrs, ka bez Eiropas Savienības tas neizdotos. Un tas attiecas uz visām nozarēm. [..] ES finansējums ir liels atspaids un tas silda arī ekonomiku,” norādīja Lembergs.

“Es domāju, ka arī pārņemt Eiropas Savienības tiesību normas daudzos jautājumos ir pareizi. Cita lieta, ka Latvija diezgan bieži pārspīlēti ievieš kaut kādas lietas, nevērtējot reālo situāciju valstī. Piemēram, par fondu naudām. Tur kāds klerks Eiropā pasaka, ka “vajag tā” un mūsējie pat netaisās strīdēties,” tajā pašā laikā uzsvēra politiķis, piebilstot, ka viņa pieredze gan rādot, ka jebkuru jautājumu Eiropas Komisijā var pagriezt tā, kā vajadzīgs Latvijai, bet tas, protams, prasa ieguldījumu un argumentus.

Runājot par mīnusiem, Lembergs norādīja, ka gan Latvija, gan ES kopumā nav izvērtējusi riskus strauji paplašinot Savienību ar jaunām dalībvalstīm, kuru IKP uz vienu iedzīvotāju pēc pirktspējas, salīdzinot ar ES vidējo, ir trīs reizes mazāks. “Ja jūs atverat darbaspēka tirgu, visas mušas lido tur, kur ir ko ēst,” piebilda Ventspils mērs.

Tāpat neesot prognozēta milzīgā migrācija un krīze Tuvajos Austrumos. “Krīzes izraisīšana Āfrikā un Sīrijā, kur aktīvi piedalījās ES un galveno vijoli spēlēja ASV, tās sekas ES līdz galam nesaprata. [..] Sīrija, Irāka, Lībija… tas, protams, izraisīja attiecīgu iekšējo krīzi un lielas domstarpības Eiropā, bet par to ir atbildīga Vācija, kas diktē politiku,” uzsvēra Lembergs.

Pēc viņa sacītā, šobrīd galvenais uzdevums ir “savākt” Eiropas Savienību un izveidot vienotu armiju. Tajā pat laikā viņš uzsvēra, ka ASV neļaus ES palikt stiprai. “Ir sācies ekonomiskais tirdzniecības karš starp ASV un ES, ASV un Ķīnu, Krieviju un ASV – tā situācija ir mainījusies, un mēs šobrīd esam liecinieki jaunai ģeopolitiskai krīzei, kura vēl tikai veidojas. Bet tā krīze padziļināsies,” brīdināja Ventspils mērs.