Eksperte: Nav pārliecības, ka jaunais partiju finansēšanas modelis nesīs labumu

Plānotais jaunais finansējuma modelis politiskajām partijām varētu būtiski sarežģīt jaunu un mazāku partiju reālu ienākšanu politikā, LTV raidījumā “Tieša runa” norādīja domnīcas “Providus” direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Pēc viņas sacītā, lai arī lielāks valsts finansējums partijām kopumā ir atbalstāms, jo stipri saruktu aizdomīgu ziedojumu apjoms, tas varētu iznīcināt politisko konkurenci.

“Šis modelis ir ļoti problemātisks. No tā, kā partijas gatavojas sadalīt finansējumu, neizskatās, ka tiks panākts maksimāli iespējami labums,” komentēja Kažoka.

Viņas ieskatā, finansējums ir apzināti sadalīts tā, ka partijas ar atbalstu starp 2% un 5%, neko sevišķi daudz par to naudas summu nevar izdarīt.

“Izskatās, ka valdošās koalīcijas partijas mēģina iemūžināt to partiju spektru, kas pašlaik ir valdošajā koalīcijā, un izturas pret tik ļoti svarīgo finansējumu partijām kā savstarpējas kases dalīšanu, uzliekot gan maksimālos limitus, lai “Saskaņa” nedabūtu stipri vairāk nekā lielākā no koalīcijas partijām. Un vienlaikus mēģinot iznīcināt jebkādu jaunu partiju vai to, kas ir starp 2% un 5%, reālu ienākšanu politikā,” uzskata politoloģe.

Kā zināms, valdība vienojusies nākamgad politisko partiju finansēšanai atvēlēt 4,5 miljonus eiro līdzšinējo aptuveni 600 tūkstošu eiro vietā. Papildus tam Saeimā iekļuvušās partijas saņems 100 tūkstošu eiro bāzes finansējumu.

Foto: Saeimas kanceleja