Darba devēji: Jaunieši dzīvo ar devīzi mums pienākas

Darba devēji: Jaunieši dzīvo ar devīzi mums pienākas

Uzrunājot vairākus uzņēmumus, kuros strādā gados jauni darbinieki, kā
galvenais jauniešu bezdarba iemesls izskan viņu lielās ambīcijas,
ceturtdien raksta laikraksts «Diena».

«Viņi dzīvo ar devīzi «mums pienākas», nevis «ko mēs varētu darīt, lai to sasniegtu»,» par pieredzi ar kandidātiem darba intervijās laikrakstam atklājusi stāsta ātrās ēdināšanas restorānu tīkla «McDonald’s» Personāldaļas vadītāja Baltijas valstīs Agnija Rikmane.

Darba pieredze, ko paši jaunieši uzskata par savu trūkumu, nemaz neesot izšķirīgs kritērijs, būtiskāk, vai viņam piemīt atbildības sajūta, vēstī laikraksts.

Vairums strādāt gribētāju līdz pārrunām, kurās izdibināt viņu attieksmi pret dzīvi, nemaz netiek, jo nespēj gramatiski pareizi noformēt CV, atklāj kafejnīcas «Mierā» īpašniece Santa Kausiņa.

«Daudzi jaunieši noteikti nemāk sevi pasniegt. Atsūta gramatiski nepareizu CV un nenomaina ierakstu, uz kādu darba vietu pretendē,» stāsta Kausiņa, kuras epastā pēc sludinājuma publicēšanas par viesmīles vakanci iebira ap 100 CV.

Kā vēstī avīze, jaunieši, pretendējot uz viesmīļa vakanci, sūta fotogrāfijas, kurās tie redzami peldkostīmā, naktstērpā, vai iesūta fotoattēlus no ballītēm, raksta Apollo.lv.

Lielākoties jau pirmajās intervijas minūtēs kļūst skaidrs, vai no jaunieša sanāks lietaskoks, stāsta Kausiņa. No visas kandidātu gūzmas viņa izvēlējās meiteni bez iepriekšējas darba pieredzes, jo guva pārliecību par jaunietes motivāciju. Vīlusies neesot.

Savukārt «Čili pica» mārketinga speciāliste Kristīne Vanaga stāsta, ka darba intervijās jaunieši nereti sāk izklāstīt neadekvātas un pārāk augstas prasības.

«Jaunais darbinieks bez darba pieredzes var paprasīt tādu darba samaksu, kādu parasti saņem jau pieredzējuši darbinieki. Bieži jauniem cilvēkiem trūkst brieduma ar visām no tā izrietošajām sekām – nespējas uzņemties atbildību, risināt konfliktus, vienoties un sadarboties.»

Uz to norāda arī lielveikalu tīkla «Rimi» pārstāve Dace Valnere. «Jaunieši grib strādāt maz, bet saņemt daudz. Bieži ir pirmajam darbam nepamatoti augstas prasības un ambīcijas.»