Valūtas tirgū pārsvaru gūst piesardzīgs optimisms

Pagaidām komercbanku konti LB turpina pildīties ar latiem. Vakar tur glabājās jau 812.2 miljoni latu. Pirmajās 12 obligāto rezervju perioda dienās rezervju norma ir pārpildīta vidēji par 44 miljoniem latu dienā. Šis ir viens no būtiskākajiem lata procentu likmju pazemināšanās iemesliem (pārējie iemesli ir starptautiskā aizdevuma saņemšana un atvaļinājumu laiks, kad tirgus aktivitāte ir zemā līmenī).

Valsts kase šodien vērtspapīru izsolē pārdeva 1 mēneša vērtspapīrus 10 miljonu latu vērtībā (likme 6.5%) un 3 mēnešu vērtspapīrus 3 miljonu latu vērtībā (likme 10%). Šie darījumi neatstās būtisku ietekmi uz lata procentu likmēm (apjomi nav tik lieli, plus nauda, kuru valsts aizņemas parasti pēc laika tirgū atgriežas kā valsts izdevumi).

Eiro cena Latvijā turpina dzīvot virs 70 santīmu atzīmes. Pasaulē eiro cena mēģina apgūt 1.44 dolāru līmeni. Iepriekšējo dienu skrējiens augšup ir vismaz uz brīdi ir sabremzējies. Eiro joprojām ir labas izredzes sasniegt jaunas virsotnes, ja vien tirgū neatgriezīsies pesimisms vai piesardzība. Mazumtirdzniecības apjomi eiro zonā jūnijā samazinājušies gan mēneša griezumā (-0.2%), gan gada laikā (-2.4%). Toties labāki nekā gaidīts jūlijā ir bijuši ražotāju un pakalpojumu sektoru iepirkumu menedžeru (PMI) indeksi. Rādītāji pamazām tuvojas 50 punktu atzīmei (robeža starp izaugsmi un lejupslīdi).

Tirgus dalībnieki gaida piektdienas ASV darba tirgus datus. Citādi noskaņojums ir labs un tas pagaidām dolāra vērtību ietekmē negatīvi. Pirmo reizi pēdējā pusgada laikā ir pieauguši ASV uzņēmumu plānoto darba vietu samazināšanas rādītāji. Darba devēji jūlijā darba vietu skaitu samazinājuši par 97 373 vietām (kopš jūnija kāpums par 31%). Līderi darba vietu samazināšanas sarakstā ir transporta uzņēmumi un telekomunikāciju kompānijas. Kā rāda šodien publicētie dati, privātajā sektorā jūlijā darba vietu skaits samazinājies par 371 tūkstoti. Tas ir sliktāk nekā vidēji tika gaidīts un liek domāt ka piektdienas dati var būt vājāki nekā tika prognozēts pirms šodienas ADP (privātā sektora darba vietu izmaiņu apkopotāji – Automatic Data Processing Inc.) datu publicēšanas. Dolāra cena pēc ADP datu publicēšanas pakāpās, jo darba tirgus vājie rādītāji atgādināja, ka ekonomikā vēl nebūt visas problēmas nav aiz muguras.

Lielbritānijā pakalpojumu sektora PMI indekss jūlijā sasniedzis 53.2 punktu atzīmi (optimisms). Ražošanas apjomi Lielbritānijā jūnijā pieauguši par 0.5%, bet gada laikā novērots 11.1% apjomu kritums (abi rādītāji labāki nekā gaidīts). Ekonomikas dati priecēja un šis prieks atkal ļāva pakāpties mārciņas vērtībai (attiecībās ar dolāru mārciņa šonedēļ jau otro reizi atzīmējās virs 1.7 dolāru atzīmes). Latvijā mārciņas cena šodien svārstās 83 santīmu tuvumā – lai šo atzīmi pārkāptu, pagaidām pietrūkst atbalsta.

Eiro cenas kāpums pagaidām apstājies 10.30 Zviedrijas kronu atzīmes tuvumā. Tas kronai Latvijā ļauj noturēties virs 6.80 santīmu atzīmes. Ekonomikas datu frontē joprojām klusums, tādēļ cenas svārstās sekojot notikumiem ASV un pārējā Eiropā.

Eiro cena Šveicē nobāzējusies 1.53 franku tuvumā. Pasaulē pašreiz vērojama mierīgāka atmosfēra, kas negatīvi ietekmē franku (riska samazināšanās faktors). Šveices CB šāda franka vērtības pazemināšanās droši vien ir pa prātam, jo tas palīdz Šveices eksportētājiem un attiecīgi Šveices ekonomikai kopumā. Latvijā franka cena šodien turējās nedaudz zem 46 santīmu atzīmes. Iepriekš publicētie inflācijas dati nespēja būtiski ietekmēt franku pat neskatoties uz to, ka Šveicē reģistrēts pēdējos 50 gados lielākais cenu kritums.

Avots: Andris Lāriņš / NORDEA, Andris Jurkevics / BIZNESS.LV