Valdis Dombrovskis: Lata devalvācija netiek plānota

Lata devalvācija netiek plānota, šodien intervijā Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumā “900 sekundes” uzsvēra Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL).

Viņš atzina, ka spekulācijas par iespējamo lata devalvāciju izskan no visdažādākajām pusēm, piemēram, ārvalstu bankām, bijušajiem premjerministriem u.c. Latvijas ekonomikas stabilizācijas plāns un pašreizējā vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem neparedz lata devalvāciju, uzsvēra premjerministrs.

Dažādu jomu speciālisti, ik pa laikam nāk klajā ar paziņojumiem, par lata devalvāciju, kā iespējamo stimulu ekonomiskās situācijas uzlabošanai. Piemēram, uzņēmējs un ekonomists Jānis Ošlejs norādīja, ka Latvijai jāizšķiras starp lata devalvāciju un strauju eiro ieviešanu.

“Stiprais lats žņaudz tos, kuriem būs jāatdod milzīgais un augošais valsts parāds – eksportspējīgiem ražotājiem. Devalvācija būtu solis pareizajā virzienā, kas celtu mūsu konkurētspēju un pavērtu mums iespēju izķepuroties no šīs krīzes,” uzskata Ošlejs.

Alternatīva devalvācijai ir eiro ieviešana. Latvija var iet divus ceļus – oficiālo, ar Briseles un Eiropas Centrālās bankas piekrišanu, kā arī – vienpusējo. Realizēt pirmo variantu mums šobrīd traucē striktie Māstrihtas kritēriji, skaidro Ošlejs.

“Tas būtu Latvijas amatpersonu un politiķu uzdevums šobrīd – aktīvi lobēt ātru eiro ieviešanu Austrumeiropā. Tomēr, ja Rīgai ar Briseli vienoties neizdodas, Latvija var ieviest eiro vienpusējā kārtā,” uzskata ekonomists.

Pievienošanās eirozonai Latviju padarītu krietni pievilcīgāku investoru acīs, novērstu pastāvīgās bažas par nacionālās valūtas stabilitāti, kā arī atvieglotu dzīvi mūsu eksportētājiem.

“Eiro ir vājāka alternatīva devalvācijai, tomēr tā dos zināmas stabilitātes garantijas Latvijas ekonomikai,” uzskata ekonomists.

Avots: www.skatiens.lv