SVF kritizē ASV darbības fiskālās klints novēršanai

SVF kritizē ASV darbības fiskālās klints novēršanai

ASV veiktās darbības fiskālās klints novēršanai nav pietiekamas, lai varētu atrisināt valsts ilgtermiņa fiskālā deficīta un parāda problēmas, paziņojis Starptautiskais valūtas fonds (SVF).

Vienlaikus SVF atzinīgi novērtējis abu ASV Kongresa palātu pieņemto likumprojektu, kura mērķis ir novērst valsts ekonomikas nokrišanu no fiskālās klints jeb automātiska tēriņu samazināšana un nodokļu paaugstināšana no šī gada sākuma.

Kā atzinis SVF preses pārstāvis Gerijs Raiss – ja Kongress nebūtu rīkojies, ekonomikas atveseļošanās varētu neizdoties, vienlaikus piebilstot, ka Kongress ir panācis mazu progresu saistībā ar plašāko ASV budžeta deficīta problēmu.

Viņš uzsvēra – jādara ir vairāk, lai ASV publiskās finanses atgrieztos uz ilgtspējīga ceļa un nekaitētu joprojām trauslajam ekonomikas atveseļošanās procesam. Pēc iespējas ātrāk jāapstiprina visaptverošs plāns gan lielāku ieņēmumu nodrošināšanai, gan tēriņu ierobežošanai vidējā termiņā, kā arī svarīgi paaugstināt ASV parāda griestus, skaidroja SVF preses pārstāvis.

Kongresa augšpalāta Senāts pēc ilgām sarunām starp viceprezidentu Džo Baidenu un republikāņiem Senātā šonedēļ pieņēma likumprojektu fiskālās klints novēršanai. Otrdienas vakarā to pieņēma arī Kongresa apakšpalāta Pārstāvju palāta.

Vienošanās paredz palielināt nodokļus tikai tām mājsaimniecībām, kuru ienākumi gadā pārsniedz 450 tūkstošus dolāru. Tāpat vienošanās paredz nodokļu palielināšanu mantojumam un investīciju kapitālam, kā arī par vienu gadu pagarināt bezdarbnieku pabalstu diviem miljoniem iedzīvotāju un par par pieciem gadiem palielināt nodokļu atlaides gan trūcīgajām, gan vidusšķiras ģimenēm.

Fiskālā klints ir automātiska tēriņu samazināšana un nodokļu paaugstināšana no 1.janvāra, ko paredz pašlaik spēkā esošie likumi par budžetu un nodokļiem. Ja vienošanās netiktu panākta, tas samazinātu ASV tēriņus un paaugstinātu nodokļus par vairākiem miljardiem dolāru, kas, savukārt, varēja draudēt ar ASV ekonomikas ieslīgšanu atpakaļ recesijā.