Pasaules Banka: Austrumeiropas ekonomika šogad var sarukt par 3 procentiem

Desmit Austrumeiropas valstu ekonomikas šogad var sarukt par aptuveni 3%, globālajai finanšu krīzei negatīvi ietekmējot reiz strauji attīstošo reģionu, teikts 21. maijā publiskotajā Pasaules Bankas paziņojumā.

Banka arī norāda, ka reģiona, kurā ietilpst Bulgārija, Čehija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Ungārija, Polija, Slovākija, Slovēnija un Rumānija, izaugsmes iespējas nākamo gadu laikā saglabāsies nenoteiktas. “Kopumā tiek prognozēts, ka reģiona lejupslīdes temps otrajā ceturksnī palēnināsies un 2009.gada beigās jau var būt vērojams pieaugums,” vēsta Pasaules Bankas analītiķi.

Analītiķu prognozes liecina, ka lejupslīdi šogad piedzīvos vairums reģiona ekonomiku, visstraujāk krītoties Latvijas iekšzemes kopproduktam (IKP), kas jau pirmajā ceturksnī saruka par 18%. Savukārt Polija, pēc analītiķu domām, krīzi pārdzīvos vislabāk, valsts ekonomikai šogad pieaugot par 0,5%.

“Lai arī prognozes vēl joprojām ir nenoteiktas, ekonomiskā situācija jau varētu sākt stabilizēties,” uzskata analītiķi. Pasaules Banka arī prognozē, ka desmit bijušo komunisma valstu ekonomiku stāvoklis nākamgad būtiski nemainīsies.

“To valstu sarakstā, kuras patlaban izskatās salīdzinoši labi, ietverta arī Čehija un Polija. Pietiekami labi turas arī Slovākija un Slovēnija, lai arī Slovākiju negatīvi ietekmē tās atkarība no autorūpniecības sektora. Otrā saraksta galā lielas bažas sagādā Latvija un Ungārija,” sacījis bankas analītiķis Kaspars Rihters. Taču viņš uzsver, ka jau īstenotie pasākumi, tostarp Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) sniegtā palīdzība Ungārijai, Latvijai un Rumānijai, situāciju uzlabo.

Avots: 2v.lv