Lembergs: Ukrainas prezidenta vēlēšanās ir uzvarējis Kolomoiskis

Patiesais uzvarētājs Ukrainas prezidenta vēlēšanās ir nevis komiķis Volodimirs Zelenskis, bet viņa sponsors – oligarhs Igors Kolomoiskis, norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Vērtējot prezidenta vēlēšanu rezultātus Ukrainā, Lembergs uzsvēra, ka cīņa par politisko ietekmi Kijevā vienmēr ir bijusi ļoti spraiga.

“Savulaik pēc ļoti asas iekšējas cīņas, kurā, kā vienmēr, piedalās ārējie interesenti, pie varas nāca oligarhs Janukovičs. Ar viņu ļoti aktīvi cīnījās citi oligarhi – viņš vinnēja Porošenko, Kolomoiski, Timošenko un dažus citus oligarhus, kuri pie tam nebija politiķi. Tie nebija politiķi, tie bija tikai oligarhi tādā ziņā, ka viņi nav nevienā politiskajā spēkā un nenodarbojas oficiāli ar politisko darbību,” atgādināja Ventspils mērs.

Saskaņā ar Lemberga sacīto, pēc tam Kolomoiskis, Porošenko un Timošenko aktivizēja resursus un aktīvi sadarbojoties ar amerikāņiem nofinansēja Maidanu. “Šiem te oligarhiem, kas cīnījās ar Janukoviču un arī ar oficiālo varu, tostarp ar policiju, bija spēcīgs privātais militārais dienests. Viņi aktīvi tika iesaistīti tajos vai citos konfliktos kā privāti, nevis kā valsts karaspēks. Tad Maidanā viņi vinnēja Janukoviču – Janukovičs aizmuka un no tiem visiem oligarhiem, kas cīnījās pret Janukoviču, par prezidentu kļuva viens – Porošenko,” atgādināja politiķis.

Pēc viņa sacītā, tā kā Porošenko vinnēja, Kolomoiskis bija spiests mukt uz Izraēlu, bet Timošenko palika Ukrainā. “Tagad vēlēšanās notika cīņa starp oligarhiem – Porošenko, Timošenko un Kolomoiski. Uzvarēja Kolomoiskis. Un ja jūs man jautāsies, ko darīs Kolomoiskis un kāds tam var būt rezultāts? Es domāju, ka ģeopolitiski nekas nemainīsies. Varbūt vienīgi Porošenko nāksies mukt prom vai arī viņu ieliks cietumā, jo demokrātiskās valstīs ir raksturīgi ar saviem konkurentiem izrēķināties, izmantojot valsts struktūru iespēju veidot krimināllietas. Latvijā tas principā neko nemaina,” uzsvēra Lembergs.

“Viņu uzdevums, protams, ir maksimāli piesaistīt un nozagt Eiropas un amerikāņu naudu. Vai no tā būs ieguvums Ukrainas tautai? Stipri apšaubu,” piebilda politiķis, norādot, ka “šī situācija Latvijai pat nedaudz palīdz”.

Kā zināms, Ukrainas valsts prezidenta vēlēšanās uzvarējis aktieris Volodimirs Zeļenskis, kurš pēc vairāku mediju domām, saistīts ar vienu no šīs valsts oligarhiem – piekto Ukrainas bagātāko cilvēku Igoru Kolomoiski.