Lembergs: Starp ASV un pārējo pasauli veidojas liela mēroga konflikts

Domstarpības starp Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un pārējo pasauli pieņemas spēkā, un ir grūti paredzēt, kā Eiropa spēs sevi aizstāvēt, žurnālistiem sacīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs norādīja, ka ASV definējušas savus ienaidniekus un tie ir trīs – Krievija, Ķīna un Eiropas Savienība (ES), līdz ar to arī Latvija ir starp ASV ienaidniekiem. “Notikumi turpina attīstīties un es vēršu uzmanību, ka tie ir globāli notikumi, kuriem ar interesi vajag sekot līdzi,” sacīja Lembergs.

Viņš informēja, ka ASV prezidents Donalds Tramps maija sākumā paziņoja, ka ASV izstāsies no 2015.gadā noslēgtā Irānas kodollīguma. “Vienpusējā kārtā ASV izstājās no šīs vienošanos, un ir ieviestas sankcijas pret Irānu. ASV ir līdz oktobrim devusi laiku pārējām valstīm pievienoties šīm sankcijām. Tās valstis un kompānijas, kas nepievienosies, tai gadījumā tas attiecas arī uz ES, tostarp uz Latviju, visticamāk, sagaida ekonomiskās sankcijas,” uzskata Lembergs.

“Tramps ir definējis, ka tie kas nav ar ASV, ir pret ASV,” izteicās Lembergs, norādot, ka šobrīd starp ASV un pārējo pasauli veidojas globāls liela mēroga konflikts.

“Eiropas Komisija ir paziņojusi, ka neko nemainīs šajā ziņā, bet ASV brīdinājusi, ka tiem, kas sadarbojas ar Irānu, būs sankcijas (…) pretnostatījums starp ES un ASV uzņem apgriezienus un ir slikti, ka Eiropai nav ne kodolieroči, ne lielas flotes, lai sevi aizstāvētu,” izteicās politiķis.

Viņš norādīja, ka pašreizējā Eiropas politika ir apšaubāma. “Vienmēr esmu paudis dziļu skepsi par šiem līgumiem, jo vienā jaukā dienā intereses var mainīties un viss sabrukt kā kāršu namiņš, un tas viss dēļ naudas (…) kā Eiropa varēs aizstāvēt savas intereses bez ASV? Pagrūti būs,” pauda Ventspils mērs.

Kā zināms, ASV un ES attiecības būtiski pasliktinājušas pēc tam, kad Tramps paziņoja, ka ASV izstāsies no 2015. gadā noslēgtā Irānas kodollīguma.

Irānas kodollīgumu parakstīja septiņas valstis, tajā skaitā ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija. Šīs valstis aicinājušas Trampu neizstāties no vienošanās, norādot, ka tas būtu zaudējums visiem.

Foto: F64