Lembergs: Latvijas attīstība bremzējas, jo valdība nekoncentrējas uz ārvalstu tiešo investīciju piesaisti

Ārvalstu tiešo investīciju piesaiste ir galvenais valsts attīstības stimuls – Latvijas valdība to joprojām nav sapratusi, izriet no Ventspils mēra Aivara Lemberga sacītā žurnālistiem.

Šonedēļ Ventspilī viesojās Pudongas Jaunā rajona delegācija, kas ir nozīmīgs uzņēmējdarbības un tirdzniecības centrs Ķīnas lielākajā pilsētā Šanhajā. Galvenais vizītes nolūks bija parakstīt jaunu saprašanās memorandu, tajā ietverot arī sadarbību izglītības jomā. Šī brīža saprašanās memorands uz trīs gadiem tika parakstīts 2016. gadā. Tajā paredzēta sadarbība ekonomikas, tirdzniecības, kultūras un pētniecības jomās.

Vērtējot Ķīnas panākumu atslēgu, Lembergs norādīja, ka tās pieeja valstiski nozīmīgiem jautājumiem ir daudz savādāka, nekā Latvijai.

Par piemēru viņš minēja Pudangas administratīvo iedalījumu. “Tur dzīvo gandrīz 6 miljoni iedzīvotāju. Viņiem ir 12 rajoni un 24 piepilsētas jeb kopumā 36 administratīvās vienības kompaktā pilsētā. Arī viņi strukturē pārvaldi tā, lai tā būtu pēc iespējas tuvāk cilvēkam, atšķirībā no tās pieejas, kāda ir Latvijai,” salīdzināja politiķis.

Pēc Ventspils mēra sacīta, Pudanga koncentrējas uz sešām valstiska līmeņa attīstības zonām. “Salīdzinot ar Latviju, pēc iekšzemes kopprodukta viņi ir gandrīz piecas reizes lielāki. Viņiem ir arī būtiski vairāk ārvalstu tiešās investīcijas, augstāka eksporta vērtība, pasažieru skaits lidostā utt.,” stāstīja Lembergs

Īpaši viņš izcēla ārvalstu tiešo investīciju piesaisti, kas, salīdzinot ar Latviju, Pudongā ir sešas reizes lielāka uz vienu iedzīvotāju, nekā Latvijā. “Tā ir milzīga starpība. Tā ir tā mūsu galvenā problēma, kāpēc mūsu attīstība nav tāda, kādu mēs to vēlētos. Tiešo investīciju piesaiste ir galvenais valsts attīstības stimuls. Ja attīstība ir iekšēja, nekā tur nebūs,” uzskata Lembergs, piebilstot, ka tad automātiski aug arī importa un eksporta vērtība.

Foto: Ventspils hronikas arhīvs