Kampars: Tarifu aprēķina maiņu piedāvāja Putins

Ekonomikas ministra Arta Kampara  un Krievijas premjera Vladimira Putina   saruna Maskavā par gāzes tarifu aprēķina metodikas izmaiņām nenotika veiksmīgi, taču atšķiras viedokļi par iemesliem.

Viens no augsta līmeņa delegācijas locekļiem Ir.lv stāstīja, ka Kampars nav bijis pietiekoši sagatavots sarunai par gāzes cenām, taču notikušo nevarētu saukt par izgāšanos, jo virknei valstu gāzes cenas ir piesaistītas biržas cenai un atkarībā no piesaistes perioda var būt izdevīgas.“Tā nebija izgāšanās, tomēr sarunai pietrūka dzīvīguma..(…) ja apsēžas runāt par gāzes cenām ar Putinu, tad tas ir tik pat kā ar “Gazprom” šefu ..Viņam bija jābūt sagatavotam ar cipariem, faktiem, bet tas sarunā pietrūka, tāpēc tā tika griezta riņķī uz citām tēmām, “ apstiprināja aculiecinieks.

Gāzes cenu tarifu noteikšanā šobrīd Krievija izmanto divus modeļus – to, kas pašlaik tiek piemērots  Baltijas valstīm, tajā skaitā Latvijai, un otru, kura tarifi tiek piesaistīti biržas cenām. Ja piesaistes brīdis tiek rēķināts, piemēram, vasarā, tad arī tarifi ir daudz izdevīgāki, bet, ja ziemā, tad tie būtu daudz augstāki.

Kā stāsta aculiecinieks, Valsts prezidenta plānos nebija aktualizēt jautājumu par gāzes cenām, taču Kampars pats iniciējis sarunu par šo tēmu. Kad viņš piedāvājis pārskatīt šo aprēķina metodiku, Putins esot piekritis, par atskaites periodu, ņemot pašreizējās cenas. Tas nozīmetu, ka pašreizējos apstākļos šādi tarifi Latvijai nebūtu izdevīgi, taču no sarunas bija skaidrs, ka Krievijas puse to neuztver nopietni, saruna tūlīt tika vērsta uz citām tēmām.

Gāzes kompānijas “Itera Latvija” vadītājs Juris Savickis portālam “pietiek.com” stāstījis, ka “tur visi tā mazliet pasmīnēja par Kampara priekšlikumu, bet Krievija jau negrib viena ministra dēļ nostādīt sliktākā situācijā visu valsti. Viens neapdomīgs priekšlikums jau nevar būt iemesls, lai paaugstinātu Latvijai gāzes cenu. Vienkārši mūsu ministriem labāk jāgatavojas šādām sarunām. Kampars parasti runā pa tādiem propagandas viļņiem, kā jau politiķis, bet nevar jau tā mētāties ar neapdomīgiem priekšlikumiem…”

Kampars Ir.lv atzina, ka saruna ar Putinu tiešām skārusi gāzes tarifu aprēķina metodikas maiņu, taču to rosinājis nevis viņš, bet gan Putins, labi zinot Latvijas atbalstu virknei Eiropas Savienības valstu, kas šo jautājumu uzturējušas, kā arī to, ka šobrīd tas nebūtu izdevīgi Latvijai. “ne tikai mēs, bet virkne citu Eiropas valstu ir argumenējušas, ka biržas cenas turpmāk varētu būt par pamatu gāzes cenu aprēķinā, “ sacīja Kampars. Ministrs uzsvēra, ka viņš to neesot piedāvājis, tieši pretēji virzījis sarunas uz citu pusi, aicinot turpmāk gāzes tarifu aprēķinā piemērot izlīdzinošu koeficentu, kas perspektīvā samazinātu svārstības, kā arī maksātspējas koeficentu.

Ministrs uzsvēra, ka Savicka portālam “pietiek.com” teiktais ir pilnīgi meli, iespējams, “apzināti mērķtiecīga rīcība no “Latvijas Gāzes” puses.”

Portāla Ir.lv rīcībā esošā informācija gan liecina, ka “mazliet samisējies” arī citiem ministriem, tomēr kopumā neviens nav izgāzies.

Kā skaidro kāds delegācijas dalībnieks, no Krievijas puses visi sarunu dalībnieki visaugstākajā līmenī bija ļoti labi sagatavojušies sarunām, bet no Latvijas puses sarunas tika uzturētas “samērā cienīgi”, lai arī pirms tam notikusi ļoti rūpīga gatavošanās. Delegācijas dalībnieks aicināja atcerēties, ka Latvijā ministri amatos ir salīdzinoši neilgu laiku, kamēr Krievijā – pat desmit gadus. Savukārt vienā jautājumā Ekonomikas ministrija tiešām  pelnījusi kritiku, –  Latvijai joprojām nav izstrādātas enerģētikas politikas vadlīnijas, visi lēmumi tiek pieņemti kampaņveidīgi, kā rezultātā sarežģītas ir ne vien attiecības ar Krieviju.

Autors: Indra Sprance / Ir.lv