Kadastrālā vērtība kritīs, nodoklis kāps

Lai gan nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību bāze nākamgad būs par aptuveni 35 līdz 40 procentiem zemāka nekā pašlaik spēkā esošā, zemes, māju un dzīvokļu īpašniekiem nekustamā īpašuma nodoklī būs jāsamaksā krietni vairāk nekā šogad.

Ministru kabineta (MK) komiteja vakar atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) un Valsts zemes dienesta (VZD) izstrādātos noteikumus par kadastrālo vērtību bāzi 2010. gadam. VZD aprēķini liecina, ka prognozētās kadastrālās vērtības nākamajam gadam ir aptuveni par 30 procentiem zemākas nekā šābrīža nekustamā īpašuma tirgus cenas.

Kritīs par trešdaļu

VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas departamenta direktors Gatis Kalniņš Neatkarīgajai atzina, ka lielākajā daļā gadījumu nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības samazināsies. Pēc VZD aplēsēm, vidējais samazinājums valstī varētu būt 35 līdz 40 % robežās. Individuālo dzīvojamo māju apbūves zemes bāzes vērtības salīdzinājumā ar pašreiz spēkā esošajām valstī vidēji samazināsies par 32 procentiem. Vislielāko samazinājumu – no 38 līdz 33 procentiem – izjutīs Rīgā, Jūrmalā, Liepājā, kā arī Rīgas, Liepājas un Cēsu rajonos dzīvojošie. Pēc VZD rīcībā esošās informācijas, lauksaimniecības zemes bāzes vērtības samazināsies vidēji par 10% labas un vidējas kvalitātes zemēm. Taču esot arī atsevišķas teritorijas un nekustamā īpašuma veidi, kuros kadastrālās vērtības paliks pašreizējā līmenī. Piemēram, bāzes vērtības nākamajam gadam nemainīsies meža zemēm, jo galvenais meža zemes vērtību noteicošais rādītājs – kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas – šobrīd esot daudz augstāks nekā 2006. gadā. Vidējās iepirkuma cenas priedes un egles sortimentiem trīs gadu laikā ir pieaugušas vidēji par 36 procentiem.

Nodokļu nasta pieaugs

Ja valdība izlems paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli, tad iedzīvotājiem nekustamā īpašuma nodokļa slogs kļūs daudz smagāks nekā šobrīd, pat neraugoties uz to, ka īpašuma kadastrālā vērtība būs zemāka. Pat ja kadastrālā vērtība nekustamajam īpašumam būs samazinājusies vidēji par 32 procentiem, kā to prognozē VZD, tas nespēs kompensēt nodokļa kāpuma izraisītās sekas. Izskanējušas bažas par trīskārtēju nekustamā īpašuma nodokļa pieaugumu. Pašlaik nekustamā īpašuma nodokli aprēķina 1 procentu no kadastrālās vērtības, bet jau ar nākamo gadu nodoklī, iespējams, tiks iekasēti 3 procenti no kadastrālās vērtības. To paredz Latvijas un Eiropas Komisijas parakstītā sadarbības memoranda papildinājumā iekļautā vienošanās. Lauksaimniekiem šādas normas ieviešana atsevišķos gadījumos nozīmējot pat seškārtēju nodokļu summas pieaugumu par apsaimniekotajiem laukiem, Neatkarīgajai iepriekš uzsvēra Zemnieku saeima.

Tāpat, iespējams, ar nodokli tiks apliktas dzīvojamās platības. To savukārt paredz Latvijas un SVF vienošanās vēstule, kurā teikts, ka plānots veikt visaptverošu reformu ar mērķi paplašināt nekustamā īpašuma nodokļa bāzi, tādējādi nekustamā īpašuma nodokli piemērojot visam dzīvojamajam nekustajam īpašumam, par pamatu ņemot kadastrālo vērtību.

Tas, kādā veidā tiks aprēķināts šis nodoklis, pagaidām nav zināms. Viens no variantiem paredz noteikt minimālo platību, kuru neapliks ar nodokli, piemēram, 40 kvadrātmetrus dzīvoklim un 80 kvadrātmetrus privātmājai neatkarīgi no šajā īpašumā dzīvojošo skaita. Arī tas, vai ar nodokli apliekamajā platībā tiks ieskaitīta, piemēram, lodžija un pagrabs, pagaidām nav zināms. Tā kā valdība apņēmusies līdz 31. oktobrim apstiprināt grozījumus likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, paplašinot nodokļa bāzi ar dzīvojamām mājām, tad šī neziņa ilgāk par diviem mēnešiem nebūs.

Aktualizēs ik gadu

Patlaban spēkā ir četri Ministru kabineta noteikumi, kas apstiprina kadastrālo vērtību bāzi. Šogad tiek aktualizētas visu nekustamo īpašumu grupu bāzes vērtības. Tādēļ, lai vienlaikus nebūtu spēkā vairāki noteikumi, kas nosaka kadastrālo vērtību bāzi, tika sagatavots viens noteikumu projekts, kas ietver visu kadastrālo vērtību bāzi. Turpmāk katru gadu plānots izdot jaunus noteikumus nākamajam gadam.

Savukārt Finanšu ministrijai (FM) līdz 15. septembrim jāizstrādā 2010. gada nekustamā īpašuma nodokļa prognoze.

Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv