VID kontrolēs, vai sniega talkā nākušie zemnieki neveicina ēnu ekonomiku

Zemniekiem, kuri ar savu tehniku piedalās ceļu tīrīšanas darbos, tostarp – ir gatavi braukt no sniega atbrīvot Rīgu, jārēķinās ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kontrolēm, raksta laikraksts «Latvijas Avīze».

Pirmajās gada dienās daži zemnieki saskārušies ar pastiprinātām VID inspektoru kontrolēm, kuru mērķis ir fiksēt, kur lauksaimnieki izlieto bez akcīzes nodokļa iegādāto degvielu un vai tā gadījumā netiek izmantota ceļu tīrīšanas darbiem. VID uzraugošās Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji norāda – ar kontrolēm jārēķinās arī tiem zemniekiem, kuri būs gatavi doties palīgā «izšķūrēt» Rīgas ielas, raksta Apollo.lv.

«Degviela bez akcīzes nodokļa ir domāta lauksaimniecības darbu veikšanai, nevis ceļu tīrīšanai. Tādēļ VID pildīs savus pienākumus un kontrolēs, kādu degvielu zemnieks traktorā ir ielējis – bez akcīzes nodokļa pirkto vai ar akcīzi,» tā sacīja finanšu ministra padomnieks Aleksis Jarockis.

«Ir divi veidi, kā zemniekiem, nepārkāpjot likumu, palīdzēt Rīgai. Viens veids – liet degvielu benzīntankos un maksāt par to pilnu cenu ar akcīzes nodokli un izmaksas pēc tam iekasēt no Rīgas domes. Otrs – prasīt, lai Rīgas dome nodrošina zemniekus ar akcizēto degvielu,» norādīja Jarockis.

Viņš norāda, ka ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu ietvaros šogad pastiprināti iecerēts kontrolēt, kā zemnieku saimniecības izlieto bez akcīzes pirkto degvielu. Līdz FM esot nonākušas ziņas, ka lauksaimnieki degvielu patiesībā lejot savās vieglajās automašīnās vai pārdodot, tādējādi stiprinot ēnu ekonomiku.

«Redz, kā VID attapīgi atradis iespēju sodīt zemniekus. Mēs viņiem esam viegla ēsma, jo zemniekus kontrolēt ir vieglāk nekā cigarešu kontrabandistus Centrāltirgū. Kamēr Latvijā būs šāda attieksme pret cilvēkiem, tikmēr valstī būs krīze,» dusmīgs ir biedrības «Zemnieku saeima» priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, piebilstot, ka viņu kā zemnieku sniegs Rīgā netraucējot.

Ja palīdzība Rīgai draud ar papildu VID kontrolēm, tad rīdzinieki ielas lai tīra paši.

Autors: Apollo.lv