Spānijā budžeta deficīta samazināšanas iespējas apgrūtina politiskā nestabilitāte

Eiropas Savienība (ES) noteikusi jaunus termiņus Spānijai un Portugālei, līdz kuriem šīm valstīm ir jāsamazina budžeta deficīta līmenis līdz ES noteiktajam līmenim. Spānijai tas jāizdara līdz 2018. gadam, bet Portugālei – jau šajā gadā. Bažas gan rada Spānijas politiskā nestabilitāte un iespējamas jaunas parlamenta vēlēšanas.

“Spāniju un Portugāli nevajadzētu sodīt saistībā ar neveiktu efektīvu rīcību, lai labotu savu budžeta deficītu,” ar šādu paziņojumu noslēdzās Eiropas Komisijas (EK) sēde, pēc kuras arī Eiropas Savienības (ES) finanšu ministri vienojās dot Portugālei un Spānijai laiku samazināt budžeta deficīta līmenis līdz ES noteiktajam līmenim.

Saskaņā ar šo vienošanos, Portugālei ir jānovērš budžeta deficīts līdz 2016. gadam un Spānijai līdz 2018. gadam. Eiropas Komisija sola tuvāko mēnešu laikā pārbaudīt abu valstu sasniegto progresu, vienlaicīgi norādot, ka gan Spānijai, gan Portugālei ir jābūt gatavām ieviest vēl papildus taupības pasākumus, ja to prasīs apstākļi.

Eksperti gan kritizē EK rīcību, norādot, ka komisija savos lēmumos nav konsekventa, no sākuma vienojoties par vienotiem noteikumiem un pēc tam nespējot tos piemērot dzīvē.

Ekspertu prognozes gan liecina, ka Portugālei izvirzīto mērķi varētu izdoties sasniegt noteiktajā laikā un jau šogad budžeta deficīts varētu samazināties līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta. Savukārt par Spāniju bažas pieaug, galvenokārt, saistībā ar tās nestabilo politisko situāciju. Lēmums paredz, ka valstij budžeta deficīts jāsamazina līdz 4,6%, nākamgad – līdz 3,1% un 2018. gadā – līdz 2,2% no IKP. Turklāt turpmākajos divos gados konsolidācijas pasākumiem ik gadu jābūt 0,5% apmērā no IKP.

Situāciju sarežģīti fakts, ka jau astoņus mēnešus Spānijas politiskajām partijām nav izdevies vienoties par valdības izveidi, un arvien lielāka kļūst iespēja, ka Spānijai var nākties jau trešo reizi gada laikā rīkot pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. Kā paziņojis Tautas partijas parlamentārās frakcijas pārstāvis Rafaels Hernando, ja parlamenta vēlēšanas tomēr tiks rīkotas arī trešo reizi, Spānija kļūs par visas Eiropas apsmieklu. Papildus tam EK apstiprināšanai 2017. gada budžeta projektu vienkārši var nepietikt laika iesniegt .

Jau vēstīts, ka Eiropas Savienības (ES) valstu finanšu ministri nesen vienojās, ka Portugāle un Spānija ir pārkāpušas pieļaujamo budžeta deficīta apmēru, un piekrituši oficiālu sankciju procedūras uzsākšanai pret šīm valstīm. Eiropas Komisija ierosinājusi pilnīgi vai daļēji apturēt maksājumus Spānijai un Portugālei domātajos struktūrfondos, šajā jautājumā gan galējais lēmums vēl esot gaidāms.

Foto:Donations_are_appreciated/https://pixabay.com/en/users/Donations_are_appreciated-30101//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/