Sezonas darbi piebremzē bezdarba pieauguma tempus

Kaut gan bezdarba līmenis valstī pēdējā mēneša laikā ir palielinājies, jāatzīmē, ka, līdz ar vasaras iestāšanos, sezonas darbi gan ir piebremzējuši tā pieauguma tempus.

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) apkopotie dati liecina, ka augstākais bezdarba līmenis valstī jūnijā bijis Rēzeknes rajonā – 24,5%, savukārt zemākais saglabājies Tukuma rajonā – 7,4%. “Procentuāli tas tiešām ir mazākais līmenis, bet nevar teikt, ka 2412 bezdarbnieku ir maz,” uzskata Tukuma filiāles vadītājas vietniece Dace Blūmentāle. Filiāles rīcībā esošie dati liecina, ka pēdējo mēnešu laikā darbā izdevies iekārtoties vidēji 90 cilvēkiem mēnesī.

Savukārt Aizkraukles, Dobeles, Bauskas, Valkas, Cēsu, Ventspils un Liepājas rajonā pagājušajā mēnesī pat bija vērojams bezdarbnieku skaita samazinājums. Ievērojamākais bezdarba līmeņa kritums – par 0,5 procentpunktiem, salīdzinot ar maiju – bijis Aizkraukles rajonā. “Daudz cilvēku pie mums nāca pavasarī, kad par maksātnespēju paziņoja kokzāģētava. Tajās pašās telpās tagad darbību uzsācis cits uzņēmums, darbā pieņemot 130 cilvēku – tos, kuri iepriekš zaudēja darba vietas. Tieši viņiem bija nepieciešamās iemaņas,” skaidro Aizkraukles filiāles vadītāja Biruta Škutāne. Līdzīgi kā citās filiālēs, arī šeit novērots, ka parādās vienkāršo profesiju darba vietas, kuras, kā pieļauj filiāļu vadītāji, atbrīvo pensionāri. Parādījušās sargu, galdnieku, elektriķu vakances, uzskaita B. Škutāne.

Lielākais bezdarba līmeņa pieaugums jūnijā bijis Talsu rajonā, kur tas audzis par 0,8 procentpunktiem. “Pašlaik ir zivju nozvejas lieguma laiks. Līdz ar to zivapstrādes uzņēmumos uz laiku apturēta pamatražošana un bez darba palikuši 270 cilvēku,” bezdarba līmeņa pieaugumu skaidro Talsu filiāles vadītāja vietniece Ina Mežavilka. Taču viņa piebilst, ka rudenī uzņēmumi atkal varētu atsākt darbu. Tāpat situācija varētu uzlaboties, atveroties jaunam mazumtirdzniecības veikalam, kur darba vietas plānots dot 10 darba meklētājiem. Savukārt algotos pagaidu darbos Talsu filiāle plāno iesaistīt 314, bet subsidētajās darba vietās – 12 cilvēku. Vidēji mēnesī darbā izdodas iekārtoties 50 cilvēkiem. Līdzīgi kā citur, arī Talsu filiālē pašlaik cerības tiek liktas uz NVA jauno pakalpojumu, ko ieviesīs ar septembri. Bezdarbniekiem būs iespēja veikt vienkāršus darbus, kas nepieciešami pašvaldībās, saņemot par to 100 latu stipendiju. Jāpiebilst, ka nodokļus no šīs summas nerēķinās.

Aprīlī bezdarbnieku skaita pieaugums sasniedza 5600, maijā – 3400, savukārt jūnijā tas bijis nedaudz virs 2000, liecina NVA dati. Tas skaidrojams ar vasaras iestāšanos, kad parādās sezonas darbi, Neatkarīgajai teic NVA direktores vietniece nodarbinātības politikas jautājumos Vija Račinska. Viņa norāda, ka visjūtamākais pagājušajā mēnesī bijis bezdarbnieku skaita kāpums Rīgā un Rīgas rajonā, tur šis skaits pieaudzis par 1163. Kopumā Rīgas reģionālajā filiālē pašlaik reģistrēti 54 786 bezdarbnieki, kamēr reģistrēto vakanču skaits ir 1032, kas gan sastāda pusi no valstī reģistrētajām darba vietām.

Neskatoties uz to, ka darba apjoms audzis trīs reizes, arī šomēnes finansējuma samazinājuma dēļ plānots, ka NVA darbinieki dosies bezalgas atvaļinājumā 3., 10., 17. un 24. jūlijā. Arī jūnijā viņiem bijušas divas piespiedu brīvdienas. Pašlaik vēl gan esot pāragri spriest, vai pēc valdības lēmuma samazināt atalgojumu sabiedriskajā sektorā strādājošajiem arī turpmāk nāksies taupīt, darbiniekiem piešķirot bezalgas atvaļinājumus, skaidro NVA direktores vietniece. Pēc pēdējā samazinājuma kopumā šogad atalgojuma fonds apcirpts par 31%. Tāpat šogad par aptuveni 10% tika samazināts darbinieku skaits. Jāuzsver, ka, piemēram, Rīgā, viena inspektora pārziņā ir vidēji ap 900 cilvēku, kaut gan šim skaitam nevajadzētu pārsniegt 200. Tas nozīmē, ka filiālē Rīgā pašlaik būtu nepieciešami vēl desmit darbinieku. Galvaspilsēta pašlaik esot sarežģītākā situācijā, norāda V. Račinska. Taču arī citās filiālēs šis skaitlis ir ievērojams. Tā, piemēram, Rēzeknes rajonā viena inspektora pārziņā ir apmēram 500 bezdarbnieku, Aizkrauklē – 600.

Avots: NRA.lv