Rinkēvičs: Savu piekrišana “Brexit” atlikšanai būs jādod arī Latvijas valdībai

Tā saucamā “Brexit” atlikšanai savu piekrišana būs jādod arī Latvijas valdībai, intervijā Latvijas Radio norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Pēc ministra domām, Latvijai vajadzētu atbalstīt termiņa, kad paredzēta Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES). “Mans padoms gan Ministru prezidentam, gan ieteikums valdībai un Eiropas lietu komisijai Saeimai būtu atbalstīt šo pagarinājumu, vienlaikus sagaidot no Lielbritānijas valdības skaidru rīcības plānu, ko šajā laika posmā būtu jāizdara,” norādīja Rinkēvičs.

Rinkēvičs skaidroja, ka no Eiropas Savienības puses jau līdz šim bija zināma piekāpšanā un kompromiss, ko gan pirms dažām dienām Lielbritānijas parlaments noraidīja.

Vaicāts par iespējamiem “Brexit” termiņa atlikšanas sarunām, viņš pastāstīja, ka pēc sarunām ar Lielbritānijas ārlietu ministru un valdības lietu ministru ir skaidrs – īsais pagarinājuma termiņš iespējams tikai tad, ja Lielbritānijas premjere Terēza Meja marta vidū izšķirsies vēlreiz iet uz parlamentu un aicināt ratificēt jau panākto projektu par izstāšanos. Vienlaikus viņš atzina, ka šī sajūta visiem Londonā ir tāda, ka diez vai parlaments savas domas mainīs.

Tāpat 15. martā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Londonā tikās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes parlamenta Lordu palātas vicespīkeru un Eiropas Savienības komitejas priekšsēdētāju lordu Bosvelu (Lord Boswell), faktisko premjerministres vietnieku Deividu Lidingtonu (David Lidington) un ārlietu ministru Džeremiju Hantu (Jeremy Hunt), lai pārrunātu Latvijas un Apvienotās Karalistes divpusējās attiecības un Apvienotās Karalistes gatavošanos breksitam.

“Mēs vēlamies iespējami sakārtotu Apvienotās Karalistes izstāšanos. Ja no Apvienotās Karalistes puses tiks prasīts izstāšanās pagarinājums, tad par iespējamo pagarinājumu un nosacījumiem būtu jāvienojas š.g. 21.-22. marta Eiropadomei, vienlaikus mums ir svarīgs skaidrs Lielbritānijas valdības piedāvājums turpmākiem soļiem breksita sakarā. Izstāšanās gadījumā mēs vēlamies nodrošināt iespējami labvēlīgus nosacījumus Lielbritānijas pilsoņiem Latvijā un sagaidām paritāti attiecībā uz Latvijas valstspiederīgajiem Apvienotajā Karalistē. Vēlos apliecināt, ka Apvienotā Karaliste paliks ciešs sadarbības partneris arī pēc breksita,” sarunā uzsvēra Rinkēvičs.

Jau vēstīts, ka Lielbritānijas parlaments ceturtdien, 14. martā, ar 210 balsu vairākumu atbalstījis premjerministres Terēzas Mejas priekšlikumu par “Brexit” procesa īslaicīgu atlikšanu.

Pieņemtais balsojums paredz “Brexit” atlikšanu līdz 30. jūnijam, ja līdz 20. martam parlamentā tiks apstiprināta premjeres Terēzes Mejas panāktā vienošanās ar Briseli par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES). Ja šāda vienošanās netiks apstiprināta, “Brexit” atlikšanas perioda garums var tikt mainīts.

Kā zināms, Lielbritānijas parlamentā šonedēļ varētu notikt jau trešais balsojums par izstāšanās vienošanās līgumu, kuru, visticamāk, neatbalstīs, līdz ar to Lielbritānijas premjere Terēza Meja ceturtdien Briselē, visdrīzāk, lūgs pagarināt izstāšanās sarunu laiku.

Foto: Unplash