Ražuks: Atsakoties no mediķu virsstundām bez pārejas perioda iztikt nevarēs

Atsakoties no normālā pagarinātā darbalaika ārstniecības personām, kas ļauj par virsstundām nemaksāt dubultlikmi, bez pārejas perioda iztikt nevarēs, intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” atzina Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (V).

Lai atteiktos no patlaban likumā noteiktā pagarinātā normālā darba laika ārstniecības personām, ir izstrādāti grozījumi Ārstniecības likumā, kas paredz jau no šī gada jūlija īstenot pakāpenisku pāreju uz samaksu par virsstundu darbu. Kā skaidroja Ražuks, bez pārejas laika nevarēs iztikt, jo finansējums veselības aprūpei Latvijā ir nepietiekams.

Pēc deputāta sacītā, atteikšanos no pagarināta normālā darba laika notiks pakāpeniski. Saskaņā ar likuma grozījumiem, pārejas periodā no šī gada 1.jūlija līdz 31.decembrim ārstniecības personām un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes personām, kas nav ārstniecības personas, varēs noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 55 stundas nedēļā, 2018.gadā – 50 stundas, bet 2019.gadā – 45 stundas nedēļā.

Tāpat plānots, ka darba samaksu par darba laiku, kas pārsniedz Darba likumā noteikto normālo darba laiku, pārejas periodā aprēķinās, ņemot vērā koeficentu. Šogad tas būs 1,1, 2018.gadā – 1,2, bet 2019.gadā – 1,35.

Patlaban ārstniecības personai var noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 60 stundas nedēļā un 240 stundas mēnesī, paredzot darba samaksu tikai ārstniecības personai noteiktās darba algas apmērā.

Ražuks arī pieļāva, ka varētu ieviest obligāto veselības apdrošināšanu: “Tā ir viena no izejām. Jo neko nedarīt nozīmē mocīt mediķus un pacientus ar to veselības aprūpes un atalgojuma līmeni mediķiem, kas ir pašreiz.”

Vēstīts, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome otrdien, 16.maijā, vienojās, ka brīdinājuma akcijas ietvaros mediķi mēnesi – no šā gada 1.jūlija līdz 31. jūlijam – nestrādās tā saukto pagarināto normālo darba laiku.

Plānots, ka šajā akcijā iesaistīties visi mediķi. Pagaidām gan nav skaidrības par neatliekamās palīdzības ārstu, kā arī jaundzimušo aprūpētāju līdzdalību.

Foto: Saeimas kanceleja