Prezidents: Valsts ieguldījumi LG nebūtu zaudējumi

Ja Latvijas valsts izšķirtos iegādāties energokompānijas “Latvijas gāze” (LG) akcijas, ieguldījumi ilgtermiņā nebūtu zaudējumi, šādu viedokli šorīt LTV pauda Valsts prezidents Andris Bērziņš. Tomēr vairāki eksperti iepriekš ieteikuši valdībai rūpīgi izsvērt, vai pirkt LG akcijas, raksta IR.lv.

Pēc Bērziņa vārdiem, jautājums, vai valstij jāpērk LG akcijas, ir apsverams, jo valstij pilnībā piederošā energokompānija “Latvenergo” elektrības ražošanā daudz izmanto gāzi, turklāt gāzes īpatsvars šā uzņēmuma bilancē vēl var augt, jo līdz ar siltāku laiku varētu mazināties upju notece Latvijā, vēsta LETA.

LG iegādē ir arī vairāki neskaidri jautājumi – kas būs ar Inčukalna gāzes krātuvi, kam īsti un kas tajā pieder, atzīmēja politiķis un piebilda, ka ilgstoši būt par mazākuma akcionāru arī var nebūt izdevīgi. Bērziņš tomēr uzskata, ka valsts ieguldījumi LG nebūtu zaudējumi, un cer, ka šim mērķim varētu tikt izmantoti bankas “Citadele” pārdošanā ieņemtie līdzekļi.

Runājot par Lietuvā topošo sašķidrinātās gāzes pārkraušanas termināli, Bērziņš uzsvēra, ka tā ieguldījums reģiona energoneatkarībā būs atkarīgs no no ekonomiskajiem faktoriem, tomēr tā izveide varētu sniegt gāzes cenas stabilitāti. Bērziņam svarīgāk šķiet izveidot gāzes vada savienojumu starp Lietuvu un Poliju.

Nacionālā gāzes termināļa biedrības valdes loceklis Gatis Ābele un SIA “Resursu kontroles grupa” valdes loceklis enerģētikas eksperts Kaspars Osis uzskata, ka Latvijai nav jāiegādājas LG akcijas.

Rūpīgi apsvērt, vai to darīt, valdībai ieteica arī eiroparlamentārietis Roberts Zīle (NA), rakstot: “Ja Latvijas valsts tomēr izlemj pirkt E.ON akcijas, tad, manuprāt, to var darīt, ievērojot divus papildus nosacījumus. Pirmkārt, prasot no E.ON vairākuma LG akciju (50% +1) “sapakošanu”. Tas iespējams, E.ON pirms darījuma ar Latvijas valsti pārpērkot nepilnus 3% akciju no „”Itera Latvija”. (..)

Otrkārt, ņemot vērā situācijas maiņu, sākot tirgus liberalizācijas direktīvas ieviešanu ātrāk nekā politiski izmocītā Enerģētikas likumā paredzētajā 2017.gada aprīli. Valstij būtu arī jāsāk sarunas ar LG akcionāriem, lai panāktu pārvades neatkarību un tieši vai netieši arī citu piegādātāju gāzes uzglabāšanu Inčukalnā, tajā skaitā racionāli izmantojot rezervētās, bet, iespējams, neizmantotās jaudas.”

Jau ziņots, Vācijas uzņēmums “EO.N Ruhrgas” (“EO.N”) nolēmis pārdot daļas uzņēmumā “Latvijas gāze”, kā arī pamest visu Baltijas tirgu. Pērn valdība teorētiski aplūkoja iespējamos rīcības variantus, ja “E.ON Ruhrgas” izlemtu pārdot savas “Latvijas gāzes” akcijas. Izskanējusi informācija, ka Vācijas kompānijas akciju vērtība “Latvijas gāzē” varētu būt 600 miljoni eiro.

Lielākais “Latvijas gāzes” akcionārs ir Vācijas “E.ON Ruhrgas International GmbH”, kam pieder 47,2% akciju, 34% pieder Krievijas kompānijai “Gazprom”, bet 16% – SIA “Itera Latvija”.

2013.gadā AS “Latvijas Gāze” nopelnījusi 32,2 miljonus eiro, liecina uzņēmuma neauditētā finanšu pārskata dati, kas publiskoti biržā. Tiesa, pērn peļņa ir bijusi par 1,3% mazāka nekā 2012.gadā, kad tā bija 32,6 miljoni eiro. 2013.gadā patērētājiem pārdota dabasgāze un sniegti pakalpojumi par 574 miljoniem eiro, kas ir par 5,6% mazāk nekā 2012.gadā.