Pašvaldības: Pacientus ar Covid-19 vedīsim, bet sagaidījām skaidras vadlīnijas no valsts

Pacienti ar Covid-19, kuri tiek izrakstīti no slimnīcas, epidemioloģiskās drošības apsvērumu dēļ mājup nevar doties ar sabiedrisko transportu. Lai arī šis jautājums ir aktuāls visai Latvijas sabiedrībai kopumā, joprojām nav īstas skaidrības, kā organizējama šo cilvēku nogādāšana dzīvesvietā, kur viņi turpinātu ievērot pašizolāciju, līdz ģimenes ārsts atzīs viņus par veseliem. Pilsētu un novadu pašvaldības ir gatavas nogādāt mājās savus iedzīvotājus, bet vēl pagājušajā nedēļā neviena atbildīgā iestāde nevarēja pateikt, vai un kādi noteikumi jāievēro, veicot šo pārvešanu, kādi aizsarglīdzekļi izmantojami un vai pašvaldības var pretendēt uz valsts ārkārtas situācijā sarūpētiem aizsargtērpiem, maskām un citiem līdzekļiem, vēsta NRA.lv.

Tikai šo pirmdien, 6. aprīlī, pašvaldības saņēmušas ieteikumus no Veselības ministrijas par Covid-19 pacientu pārvešanas noteikumiem, Neatkarīgajai apstiprināja Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis. Viņš uzsver, ka pašvaldības nekādā gadījumā nenorobežojas no aktīvas līdzdalības šajā situācijā, ir gatavas vest, ved un vedīs savus iedzīvotājus no slimnīcas, tomēr sagaida no krīzes vadības iestādēm padomu un skaidras vadlīnijas, kā šādā vai citā situācijā, kas saistīta ar Covid-19, rīkoties.

Pacienti ar Covid-19 lielākoties ārstējas mājās, ja slimība noris vieglā formā, taču ik dienu 30 līdz 40 pacienti ar vidēju slimības gaitu ārstējas Rīgā, Latvijas Infektoloģijas centrā. Stāvoklim uzlabojoties, pacientus var no slimnīcas izrakstīt, tomēr viņi nedrīkst mājup doties ar sabiedrisko transportu. Tas ir aizliegts. Ja cilvēkam ir kāds radinieks ar savu transportu, jālūdz talkā viņš. Ja nav…? Tieši tādā situācijā pagājušajā nedēļā bija vismaz divi pacienti, par kuriem Latvijas Infektoloģijas centrs informēja attiecīgās pašvaldības. Vienā gadījumā – Carnikavas novada pašvaldība bija gatava atbraukt pakaļ pacientam ar policijas auto, bet lūdza piešķirt divus aizsargtērpus, jo pašvaldībai tobrīd tādu nebija un nebija iespējams uzreiz sagādāt. Diemžēl slimnīca šādus tērpus iedot nevarēja. Novada pašvaldība nolēma meklēt iespējas iegādāties paši, un nupat dome iegādājusies septiņus aizsargtērpus, bet vēl piecus saņems tuvākajā laikā. Tos izmantos policija. Pašvaldībā apstiprināja, ka pašlaik vēl tiek meklēts, kur var iegādāties arī respiratorus, kas pārdošanā pašlaik nav pieejami. Carnikavas novada dome marta vidū uzreiz pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas valstī pieteicās aizsargtērpu iegādei valsts kopējā iepirkumu programmā, taču garās rindas dēļ pašvaldība sāka meklēt iespējas iegādāties aizsargtērpus un respiratorus par pašvaldības līdzekļiem.

Vienošanās starp valdības un pašvaldību, kuras ir gatavas pašas vest savus saslimušos iedzīvotājus, pārstāvjiem par to, ka Veselības ministrija sniegs atbalstu un rekomendācijas, kā pareizāk un drošāk pārvest pacientu ar Covid-19, tika panākta pagājušajā nedēļā. Savukārt pašvaldībām, kam šādu iespēju nav, palīdzību sniegs Satiksmes ministrija, iegādājoties transporta pakalpojumus no privātajiem pārvadātājiem vai nevalstiskajām organizācijām. «Pašvaldības strādā un cenšas nodrošināt visu, kas ārkārtas situācijā ir nepieciešams iedzīvotājiem, un jautājumā par pacientu pārvešanu pašvaldību iespējas ir apzinātas,» sacīja Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Gints Kaminskis. «Pašvaldības ir gatavas šo uzdevumu veikt, tomēr uzskatām, ka jābūt skaidrai sistēmai un noteikumiem, kā to darīt. Ārkārtas situācijas virsvadība ir valsts atbildības jautājums, un, ja pastāv epidemioloģiski noteikti ierobežojumi, pašvaldībām ir jāzina, kādi būtiski nosacījumi jāievēro.» G. Kaminskis apliecināja, ka ieteikumi nupat kā ir saņemti un nosūtīti visām pašvaldībām, bet, runājot par aizsardzības līdzekļiem, pašvaldības par nepieciešamo ir informējušas atbildīgās struktūras, diemžēl uz valsts iepirkumu vēl ir jāgaida, jo tikai pagājušajā nedēļā ar valdības lēmumu ir apstiprināts, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai individuālo aizsardzības līdzekļu centralizētos iepirkumus veiks Aizsardzības ministrijas Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs. Veselības ministrijā Neatkarīgai skaidroja, ka pašvaldībām pašām jācenšas sagādāt šos aizsarglīdzekļus, gaidot uz valsts iepirkumu, kā arī pašreizējā situācijā uz laiku pieņemts lēmums, ka, pacientam izrakstoties no Latvijas Infektoloģijas centra, aizsargtērpus iedos slimnīca.

Neatkarīgās informācija liecina, ka pašvaldības jau marta vidū iesniedza datus par nepieciešamajiem aizsarglīdzekļiem Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

Inga Paparde