Maijā patēriņa cenu līmenis samazinājies vēl par 0,5%

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2009.gada maijā, salīdzinot ar 2009.gada aprīli, samazinājās par 0,5%. Precēm cenas samazinājās par 0,6%, bet pakalpojumiem – par 0,4%. 2008.gada maijā, salīdzinot ar 2008.gada aprīli, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,9%, liecina Centrālās  Statistikas pārvaldes dati.

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām maijā bija cenu kritumam siltumenerģijai, autotransportam, augļiem un piena produktiem, kā arī cenu kāpumam degvielai, tabakas izstrādājumiem un dārzeņiem.

Sakarā ar dabas gāzes cenu kritumu lielajiem patērētājiem, vidēji par 8,9%, samazinājās maksa par siltumenerģiju. Lētākas kļuva vieglās automašīnas (-1,9%), mājokļu īres maksa (-4,9%), galvenokārt brīvajā tirgū, kā arī ēdināšanas pakalpojumi (-0,7%), īpaši kafejnīcās un restorānos.

Cenas kritās arī eļļai un taukiem, cietajam kurināmajam, ziediem, auto rezerves daļām, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumiem, transporta pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, transportlīdzekļu apkopei un remontam, apģērbu šūšanai un tīrīšanai, mājas aprūpes pakalpojumiem.

Degviela mēneša laikā kļuva dārgāka vidēji par 4,2%, benzīna cenām pieaugot par 5,0%, bet dīzeļdegvielas – par 1,7%.

Turpināja palielināties cenas tabakas izstrādājumiem (+1,2%). Sezonas ietekmē, dārzeņu un kartupeļu cenas palielinājās vidēji par 1,6%.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, patēriņa cenas pieauga par 4,7%, tai skaitā precēm – par 3,3%, bet pakalpojumiem – par 8,4%.

Kopš pērnā gada maija, kad patēriņa cenu pieauguma temps bija sasniedzis pēdējo gadu maksimumu (+17,9%), tas pakāpeniski ir samazinājies līdz 2004.gada marta līmenim.

Pozitīvu patēriņa cenu pieauguma tempu šobrīd galvenokārt uztur 2008.gada rudenī strauji pieaugušās energoresursu cenas un patēriņa nodokļu paaugstinājums š.g. sākumā lielākajai daļai preču un pakalpojumu.

12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 11,4%.

Avots: Bizness.lv