LVSADA aicina Sabiedrības veselības pamatnostādnēs iekļaut algas paaugstināšanu mediķiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) šodien, 1. oktobrī, ir iesniegusi Veselības ministrijai priekšlikumus par Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2021. – 2027. gadam projekta uzlabojumiem.

Iepazīstoties ar 25. septembrī no Veselības ministrijas atsūtīto Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2021. – 2027. gadam projektu, LVSADA konstatēja, ka Projektā nav iekļauti konkrēti uzdevumi, kuru izpilde nodrošinātu darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes darbiniekiem laikā no 2021. līdz 2027. gadam. Vienīgā Projektā atrodamā norāde uz darba samaksu ir apakšuzdevums 4.1.13. Izstrādāt un ieviest konkurētspējīgu ārstniecības personu atalgojuma modeli atbilstoši sniegto pakalpojumu līmenim un veidam, kas LVSADA ieskatā vērtējams kā nekonkrēts un diskutabls.

Lai uzlabotu Projektu un nodrošinātu tā ciešāku sasaisti ar Latvijas Nacionālo attīstības plānu 2021. – 2027. gadam, LVSADA iesaka Veselības ministrijai:

  • Projektā iekļaut konkrētas norādes uz darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes darbiniekiem, paredzot, ka tautsaimniecībā konkurētspējīgas darba samaksas nodrošināšana nozarē ir uzdevums, kas valdībai jāizpilda, lai varētu sasniegt izvirzītos mērķus (piem., veselības aprūpes pieejamības un kvalitātes uzlabošana);
  • kā pirmo apakšuzdevumu noteikt darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes darbiniekiem pirmajā Projekta darbības gadā (2021.) atbilstoši Veselības aprūpes finansēšanas likumam;
  • kā otro apakšuzdevumu noteikt darba samaksas paaugstināšanu arī turpmākajos gados, lai sasniegtu OECD valstu vidējos rādītājus par ārstniecības personu vidējās darba samaksas attiecību pret vidējo darba samaksu tautsaimniecībā.

Saviem priekšlikumiem LVSADA pievieno atsauci uz dokumentu Eiropas Komisija. Padomes ieteikums par Latvijas 2020. gada valsts reformu programmu un ar ko sniedz Padomes atzinumu par Latvijas 2020. gada stabilitātes programmu (Briselē, 20.5.2020. COM(2020) 514 final), kas satur ieteikumu stiprināt veselības sistēmas noturību un pieejamību, tostarp nodrošinot to ar papildu cilvēkresursiem un finanšu resursiem.