Lietuvas valdība plāno pārdot valsts uzņēmumu akcijas

Lietuvas valdība gatavojas pārdot aptuveni 300 valsts kompāniju akcijas, uzskatot, ka privatizācijas gaitā valsts budžetā nonāks aptuveni 6,6 miljardi ASV dolāru. Tas savukārt ļaus atteikties no ieplānotās nodokļu paaugstināšanas.

Viens no argumentiem par labu privatizācijai ir arī fakts, ka vairākums valsts kompāniju strādā ar zaudējumiem: atbilstoši 2009. gada rezultātiem to kopējie zaudējumi sasniedza 1,3 miljardus litu (aptuveni 480 miljonus ASV dolāru). Varas iestādes tāpat plāno veikt „depolitizāciju”: valsts uzņēmumu vadība no ministrijām pāries pie neatkarīgām direktoru padomēm.

„Pārvaldi nepieciešams padarīt pilnībā caurspīdīgu. Jebkuras valsts kompānijas darba mērķim ir jābūt tās vērtības paaugstināšanai un ienākumu gūšanai,” – paziņojis Lietuvas premjerministrs Andrus Kubiļus.

Pie tam valdība gatavojas pārdot tādu lielu kompāniju, kā dzelzceļu tīkla operatora „Lietuvos gelezinkeliai”, energokompānijas LEO LT un pasta „Lietuvos paštas” akcijas. Aktīvu (vienu līdz divus gadus pēc privatizācijas sākuma saglabājot kontrolpaketes) pārdošana ļaus piesaistīt privāto kapitālu un paaugstināt finanšu atbildības līmeni, aģentūrai „Bloomberg” skaidrojusi Lietuvas finanšu ministre Ingrida Simonīte. „Neviens nevar likt šķēršļus privatizācijai, kad parādīsies pats piemērotākais brīdis tai, vai arī izskanēs ļoti izdevīgs piedāvājums, – atzīmējusi ministre. – Tomēr vismaz sākumā mums nepieciešams koncentrēties uz atdeves no aktīviem paaugstināšanu.”

Nav noslēpums, ka šādas rīcības pamatmērķis ir valsts budžeta ienākumu palielināšana: ikgadējie papildus ienākumi var sastādīt 1,5-2 % no valsts IKP. „Šajā posmā nodokļu palielināšana kā budžeta papildināšanas veids var izrādīties visai problemātiska. Mēs nevaram izslēgt šādu iespēju, tomēr vispirms centīsimies īstenot pasākumus, kuri ekonomikai ir daudz veselīgāki,” – piebildusi Simonīte.

Autors: www.2v.lv