Lembergs: Pāreja uz mācībām valsts valodā ir priekšvēlēšanu kampaņa

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ieceri pāriet uz mācībām latviešu valodā Ventspils mērs Aivars Lembergs saista ar gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.

Kā zināms, IZM iecerējusi no 2020./2021. mācību gada vidusskolās visus mācību priekšmetus mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Ventspils mērs uzskata, ka ministrijas lēmums saistīts ar Saeimas vēlēšanām, kas notiks jau nākamā gada rudenī. “Nāk virsū vēlēšanas. Ja nevar atrast argumentus, lai vēlētāji balsotu par politisko spēku, tad tie meklē iespējas būt pamanāmiem,” uzskata Lembergs.

Ventspils mērs gan šo ieceri uzskata vien par tādu “priekšvēlēšanu tarkšķēšanu”, norādot, ka izglītības reformai ir politiskas mērķis, kas palīdzētu iekļūt Saeimā.

“Ja aiz tā stāvētu rūpes par skolu, pedagogiem un skolēniem, tas būtu jauki, bet tā nav,” sacīja Lembergs, skaidrojot, ka ministrija, kas gatava jau rīt pieņemt lēmumu, lai stiprinātu latviešu valodas lietojumu skolās, nezinot, kas gaidāms, parāda, ka “revolucionārā sirdsapziņa” pārņēmusi politiķus no augšas līdz apakšai.

Viņš uzsver, ka nepieciešams noteikt sasniedzamus mērķus, lai pieņemtu šādas reformas, un tam ir vajadzīgs laiks.

Līdzīgu viedokli intervijā LTV pauda arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga, norādot, ka tuvojoties Saeimas vēlēšanām, tiek izmantots brīdis, lai ar šādu reformu celtu sev reitingu un šķeltu sabiedrību. Vanaga neslēpj, ka bažas rada tas, ka reforma var tikt sagatavota sasteigti.

Neraugoties uz to, Ministru kabinets šodien izskatīja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par pāreju uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības iestādēs un to konceptuāli atbalstīja.

Paredzams, ka 2019./2020. mācību gadā 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7. klasē, 2020./2021. mācību gadā – 7. un 8. klasē, savukārt 2021./2022. mācību gadā mācības latviešu valodā 80% apjomā notiktu jau visā pamatskolas noslēguma posmā. Arī pāreja uz mācībām latviešu valodā vidusskolā notiktu pakāpeniski – sākumā, 2020./2021. mācību gadā, tikai valsts valodā mācīsies 10. un 11. klases skolēni, bet pēc gada – visas vidusskolas posma klases.