Kučinskis: Papildus nodarbības mazākumtautības skolēniem nedrīkst pieļaut nemācīšanos latviski

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) atbalsta ieceri, ka pašvaldības piešķir finansējumu konsultācijām, lai mazākumtautības skolēni labāk apgūtu konkrēto mācību priekšmetu. Vienlaikus tas nedrīkst kļūt par šķērsli tam, ka skolēni neapmeklēs stundas latviešu valodā.

Intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” premjers izteica atbalstu Rīgas mēra Nila Ušakova idejai par papildus konsultācijām mazākumtautību valodās, tomēr brīdināja, ka tās nedrīkst pieļaut paralēlās stundas un nemācīšanos latviski.

Jau vēstīts, ka Rīgas dome paziņojusi, ka neatkarīgi no tā, vai mazākumtautību vidusskolās tiks īstenota reforma tādā veidā, kā to pašlaik rosina Izglītības un zinātnes ministrija vai arī ne, Rīgas dome ieviesīs savu atbalsta programmu izglītībai dzimtajā valodā nacionālajām minoritātēm.

Rīgas dome mazākumtautību skolām apmaksās papildu nodarbības mācību priekšmetos dzimtajā valodā. Katrai skolai, ņemot vērā bērnu skaitu, pienāksies noteikts nodarbību skaits. Tālāk skola pati noteiks, kādiem priekšmetiem un kādā apjomā nepieciešama apmācība dzimtajā valodā.

Šī programma tiks ieviesta ne tikai mazākumtautību skolās. Rīgas dome pavēstījusi, ka apmaksās papildu nodarbības valodu skolās, kā, piemēram, Rīgas Franču licejā un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā. Tāpat pašvaldība apmaksās arī papildu nodarbības tajās skolās, kurās mācības ir tikai latviešu valodā. Skolas pašas varēs izmantot papildu nodarbības vai nu savām valodas programmām, vai padziļinātai citu mācību priekšmetu apguvei.

Kā zināms, Ministru kabinets pagājušajā nedēļā izskatīja un atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto informatīvo ziņojumu par pāreju uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības iestādēs.

Paredzams, ka 2019./2020. mācību gadā 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7. klasē, 2020./2021. mācību gadā – 7. un 8. klasē, savukārt 2021./2022. mācību gadā mācības latviešu valodā 80% apjomā notiktu jau visā pamatskolas noslēguma posmā. Arī pāreja uz mācībām latviešu valodā vidusskolā notiktu pakāpeniski – sākumā, 2020./2021. mācību gadā, tikai valsts valodā mācīsies 10. un 11. klases skolēni, bet pēc gada – visas vidusskolas posma klases.

Foto: Pixabay