Lembergs: Nodokļu reforma izvērsās par milzu triecienu sportam

Nodokļu reforma, kas ieviesa būtiskas izmaiņas nodokļu atvieglojumos par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām, novedusi pie dramatiskas ziedojumu samazināšanās sportā un citos nevalstiskajos sektoros, preses konferencē skaidroja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Pēc viņa sacītā, situācija sportā šobrīd ir ļoti smaga. “Nodokļu reformas rezultātā ir kļuvis būtiski neizdevīgāk atbalstīt nevalstisko sektoru – sportu, sociālās vajadzības, kultūras jomu utt.,” uzsvēra politiķis.

Lembergs atgādināja, ka agrāk 85% no ziedojuma līdzfinansēja valsts, bet 15% privātie sponsori. “Tagad tā proporcija ir tāda, ka privātiem jāfinansē pāri par 50%,” norādīja politiķis.

Saskaņā ar viņa teikto līdz ar to situācija ir daudz smagāka. “Tad, kad reformu gatavoja, es daudzkārt norādīju premjerministram, finanšu ministrei un ZZS vadībai, ka tā situācija veidosies ļoti slikta, jo sekas būs ļoti smagas. Diemžēl finanšu ministre apgalvoja, ka būs labāk, nevis sliktāk, un mēs katrs palikām pie sava viedokļa,” stāstīja Lembergs.

Viņa rīcībā esošie provizoriskie dati liecina, ka ziedojumi nevalstiskajam sektoram samazinājušies vairāk nekā uz pusi. “Tas, protams, skar arī basketbolu, futbolu, protams, arī hokeju. Tagad to aizstāt ar pašvaldības finansējumu – tas vienkārši nav iespējams,” uzsvēra Ventspils mērs, piebilstot, ka “dāvana Latvijas simtgadei” izvērsusies par milzu triecienu sportam.

Kā zināms, pērn Latvijā spēkā stājās nodokļu reforma, kas mainīja arī ziedošanas kārtību sabiedriskā labuma organizācijām. Ja līdz šim uzņēmumi pēc ziedojumiem sporta, kultūras, labdarības organizācijām saņēma uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi, tagad viņiem reālākā iespēja ziedot ir no savas gada peļņas. Jau iepriekš tika prognozēts, ka tas samazinās ziedojumu apmērus.

Foto: Saeimas kanceleja