Lembergs: Kariņa valdībai trūkst izpratnes par valsts attīstību

Latvijai trūkst mērķtiecīgas valsts ekonomikas politikas, jo valsts amatpersonas svarīgiem jautājumiem pieiet virspusēji, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs.

“Mēs tagad Ventspilī būvējam trīs rūpnieciskās ēkas. Cik tiek būvētas rūpnieciskās ēkas par valsts finansējumu? Pajautājiet [valdības pārstāvjiem] tādu jautājumu. Jūs nedzirdēsiet nevienu vārdu, kā veicināt uzņēmējdarbības attīstību. Nevienu vārdu jūs par to nedzirdēsiet – vai tā būtu nodokļu politika, vai tā būtu atbalsta politika, vai darbaspēka nodrošināšanas politika. Un tas veidojas ļoti ilgos gados. Jūs nevarat vienā dienā kaut ko mainīt,” pauda Lembergs.

Pēc viņa sacītā, Latvija, ņemot vērā tās ārkārtīgi izdevīgo ģeogrāfisko novietojumu, pat pie visām tām muļķībām, ko te gadu gadiem valdība sastrādā, nemirst un visu laiku attīstās. “Tas ir tāds fenomens savā ziņā,” piebilda politiķis.

“No vienas puses, ir milzīgs trieciens banku sistēmai, ka investori pat nevar atvērt kontus Latvijā, bet vienalga kaut kā izdodas viņus atrast,” izteicās Lembergs.

“Tā ir sistēmiska parādība, kas prasa aktivitātes ļoti daudzos virzienos un vienlaicīgi. Ja jūs vienu izlaidīsiet – piemēram, jūs varat uzbūvēt rūpniecisko ēku, bet jums var nebūt, kas to īrē. Tā ēka bez cilvēkiem ir mirusi. Jūs varat uzbūvēt bērnudārzu, bet, ja nav bērnu, tad kam jums bērnudārzs? Uzbūvē skolu, bet nav skolēnu utt.,” sistēmiskās pieejas nozīmi skaidroja politiķis.

“Man bija tāds dialogs ar valdības pārstāvjiem par Latvijas priekšlikumiem, kur ieguldīt Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu naudu nākamajam plānošanas periodam. Tā Latvijas valdības pieeja bija tāda – “tai nozarei tik, tai nozarei tik, tai nozarei tik”. Neviena problēma nav vienas nozares problēma. Ir sistēmveida problēmas, kuras var risināt, tikai definējot gala rezultātu, kuru var sasniegt tikai ar sistēmisku pieeju. Tur bija kategoriska atteikšanās no šādas pieejas,” sacīja Lembergs.

“Un tas ir tāpēc, ka ir kvalitatīvas izglītības trūkums valsts pārvaldē, pirmkārt, jau valdībā. Kariņš. Kas viņš ir? Viņš ir filologs. Ražojis “Lāču ledu”. Pagrozījies Eiropas Parlamentā. Ko viņš saprot no ekonomikas? Viņam nav izjūtas. Ekonomika – tā ir ne tikai zināšanas, bet arī izjūta. Ja jūs neredzat valsti kopumā un jums valsts beidzas ar Lielrīgas robežu, tad jums arī tā Latvija līdz Kurzemei neaizsniedzas,” komentēja Lembergs.

Foto: Valsts kanceleja