Katalonija varētu sasaukt sēdi par reģiona neatkarības pasludināšanu

Reaģējot uz oficiālās Madrides ieceri drīzumā atlaist no amata Katalonijas valdību un pārņemt tiešu kontroli pār reģiona izpildvaru, kārtības sargiem un sabiedriskiem plašsaziņas līdzekļiem, Katalonijas parlaments šodien varētu pieņemt lēmumu par īpašās sēdes sasaukšanu reģiona neatkarības pasludināšanai.

Katalonijas parlamentam ir aptuveni piecas dienas, lai izšķirtos par turpmāko rīcību. Piektdien Spānijas Senāts, visticamāk, atbalstīs centrālās valdības lūgumu atlaist no amata Katalonijas ministrus un pakļaut reģiona izpildvaru tiešai Madrides kontrolei.

Ņemot vērā atlikušās dienas, ir pieņēmums, ka Katalonijas premjers Karless Pudždemons pats pieņems lēmumu sasaukt ārkārtas vēlēšanas, lai apsteigtu Spānijas valdības vadītāju Mariano Rahoju, kurš vēlas sarīkot jaunas reģionālā parlamenta vēlēšanas tikai pēc vairākiem mēnešiem.

21.oktobrī Spānijas valdība uzsāka Katalonijas autonomijas atcelšanas procesu, kas paredz pusgada laikā reģionā sarīkot jaunas vēlēšanas. Šāds lēmums lika iziet ielās pusmiljonam Katalonijas neatkarības idejas atbalstītājiem, kuri pauda neapmierinātību ar Madrides lēmumu.

„Valdībai nav atlikusi cita izvēle pēc tam, kad Katalonijas valdība vienpusēji, pretēji likumam un mēģinot izraisīt konfrontāciju noturējusi centrālās valdības aizliegto neatkarības referendumu,” norādīja Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs.

Tāpat Spānijas valdība arī atkārtoti aicinājusi Katalonijas iedzīvotājus pakļauties tās lēmumam par konstitūcijas 155. panta iedarbināšanu.

Centrālā valdība vēlas atjaunot tiesisko kārtību valstī. Tuvākajā laikā tikšot izveidotas varas iestādes, kas lems par ikdienas lietām Katalonijā saskaņā ar tās likumiem un normām.

Gala lēmums šajā jautājumā vēl ir jāpieņem Spānijas parlamenta augšpalātai – Senātam. Tomēr, tā kā Rahojam ir izdevies vienoties ar lielākajām opozīcijas partijām, ir sagaidāms, ka vairums deputātu atbalstīs valdības priekšlikumu. Balsojums Senātā, visticamāk, notiks 27. oktobrī.

Jau iepriekš ziņots, ka, lai gan saskaņā ar rezultātiem 90% no vairāk nekā diviem miljoniem kataloniešu nobalsojuši par neatkarību, Spānijas Konstitucionālā tiesa oficiāli atzinusi Katalonijas neatkarības referendumu par pretlikumīgu.

Foto: Raphael Tsavkko Garcia/https://www.flickr.com/photos/48788736@N03/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/