Kā mediķi rīkosies, ja Latvijā reģistrēs pacientu ar koronavīrusu

Līdz šim Latvijā izmeklēti četri pacienti ar aizdomām par inficēšanos ar jauno koronavīrusu, taču nevienā no gadījumiem aizdomas nav apstiprinājušās. Pacienti izmeklēti Latvijas Infektoloģijas centrā. Visi pacienti bija viesojušies Ķīnā. Ja ir aizdomas par koronavīrusu, mediķiem ir jāreaģē atbilstoši speciāli izstrādātām vadlīnijām un pacients jāaprūpē īpašās telpās, lietojot aizsargtērpu, lai nepakļautu sevi riskam inficēties. Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti iepazīstināja, kā slimnīca rīkojas aizdomu gadījumā par koronavīrusa pacientu, vēsta NRA.lv.

Rīgas Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs apstiprināja, ka četriem cilvēkiem, kuri dažādos laikos atgriezušies no Ķīnas, veiktas analīzes, lai pārbaudītu, vai viņi nav inficējušies ar jauno koronavīrusu. Viens no pacientiem pats bija vērsies slimnīcā pēc palīdzības, bet trīs slimnīcā nogādāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes. Ārsts uzsvēra, ka pacientam, kuram ir vīrusa saslimšanas pazīmes, tā var būt arī gripa vai kāda cita no saslimšanām, būtu jāpaliek mājās, lai neapdraudētu citus cilvēkus. Runājot par jauno koronavīrusu, ārsts norādīja: ja kādam, atgriežoties no Ķīnas, ir parādījušies vīrusam raksturīgie simptomi – kakla sāpes, iesnas, sauss klepus un paaugstināta temperatūra, svarīgi ir palikt mājās un sazināties ar savu ģimenes ārstu vai zvanīt 113. Saziņā ar epidemiologiem mediķi izlems, kā rīkoties, – vai nosūtīt pacientam pakaļ speciāli sagatavotu mediķu brigādi vai lūgt pacientu palikt mājās un sekot savam veselības stāvoklim. Vīrusa infekciju izplata cilvēki, tāpēc ir tik būtiski saslimušo uz laiku izolēt.

Mediķi, epidemiologi un atbildīgās valsts struktūras uzsver, ka cilvēkiem vajadzētu lasīt un iepazīties ar drošu un pārbaudītu informāciju par jauno koronavīrusu, lai nesētu paniku un bailes. Viens no bažu iemesliem Latvijas iedzīvotājiem vienmēr ir bijis: vai un kā slimnīcas tiks galā ar situāciju, ja Latvijā reģistrēs pacientu ar koronavīrusu. Lai plašāku sabiedrību iepazīstinātu ar slimnīcas rīcībā esošo speciālo aprīkojumu, tostarp apģērbu, Latvijas Infektoloģijas centrā bija noorganizēts tāds kā paraugdemonstrējums. Iepriekšējo reizi šāds pasākums notika Rīgas Austrumu slimnīcā saistībā ar bažām par iespējamo Ebolas vīrusa izplatīšanos Eiropā pirms vairākiem gadiem. Ebolas vīruss Latvijā nenonāca, taču bailes saglabājušās joprojām, jo letalitāte no šī vīrusa izraisītām problēmām bija 50 procenti. Pašlaik zinātnieki vēl analizē, kāda tā ir jaunajam koronavīrusam, taču jau pašlaik ir skaidrs, ka tā ne tuvu nav tāda, kā bija Ebolas vīrusam, un varētu būt apmēram divi procenti.

Pasākumā Infektoloģijas centrā mediķi iepazīstināja ar speciālo apģērbu, kas jāvelk pirms saskares ar iespējamo koronavīrusa inficēto pacientu. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas ieteikumiem, medicīnas personālam kājās jābūt bahilām līdz celim ar neslīdošu virsmu, mugurā – vienreizējam ķirurģiskajam halātam, uz sejas – respiratoram ar vārstu, kas neļauj ieelpot inficētu gaisu, speciālai cepurei, brillēm un cimdiem, kas nosedz halāta piedurknes.

Inga Paparde