Gašpuitis: Mazumtirdzniecībā kritums – situācijai atbilstošs

Aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 9%. Pārtikas preču tirdzniecība samazinājās par 3,5%, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielu, samazinājās par 14,9%. Autodegvielas noiets samazinājās par 5,3%.
Mazumtirdzniecības apjoma kritums bija gaidāms, taču tas ir izrādījies daudz mērenāks, jo īpaši uz kaimiņu fona. Piemēram, Lietuvā šajā laika periodā mazumtirdzniecības apjomi saruka par 17,9%, ko var raksturot ar daudz striktākiem ierobežojumiem, nekā Latvijā.

Tomēr reālā aktivitāte ir bijusi nedaudz zemāk par šiem 9%, jo tu uzlaboja elektroierīču tirdzniecības apjoma kāpums par 30%. Šis kāpums ataino uzņēmuma ārpus pamatdarbības veiktu darījumu, kas tiešā veidā neskar vidējā patērētāja uzvedību šajā laika posmā. Tomēr ieviestie ierobežojumi pārcēla tirdzniecību uz e-vidi un pa pastu, kā dēļ šajā segmentā apjomi pieauga par 25,1%. Palielinājās arī farmācijas produktu patēriņš (+3,2%). Likumsakarīgi, ka apjomīgākais apgrozījuma kritums bija apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā (-56,5%), mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (-46%) un IKT iekārtu mazumtirdzniecībā (-24,5%).

Turpmākajos mēnešos tirdzniecības apjomi atgūsies, taču gada izteiksmē kritumu saglabās. Turpinās pieaugt tirdzniecība e-vidē, gan pa pastu. Patērētājs būs kļuvis piesardzīgāks gan tēriņos, gan uzvedībā daudzo ierobežojumu, gan esošo risku ietekmē. Ņemot vērā nenoteiktību, vēlme uzkrāt pastiprināsies, bet pieaugošais bezdarbs būs atstājis ietekmi uz daudzu patērētāju pirktspēju. Tāpat tirdzniecība izjutīs daudzo tūristu iztrūkumu. Būs nepieciešams laiks un noturīgāka pozitīvo ziņu plūsma, līdz patērētājs atgriezīsies pie ierastajiem paradumiem un tirdzniecība atgriezīsies iepriekšējos augstumos. Taču tas, ka situācija sāk stabilizēt un tuvojas vasara būs labs iemesls tam, lai noskaņojums uzlabotos un tirdzniecība aktivizētos.

Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists