Erdogans vēlas mazināt saspīlējumu par Teherānas kodolprogrammu

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans vēlas kļūt par ASV un Irānas starpnieku, lai mazinātu saspīlējumu par Teherānas kodolprogrammu.

Erdogans žurnālistiem atklājis, ka ir apspriedis iespējamās starpniecības jautājumu ar Japānas premjerministru Sindzo Abi pagājušajās nedēļā Osakā notikušā G20 samita laikā.

Turcijas prezidents neslēpa, ka vēlētos satikt Irānas līderus un kļūt par starpnieku tās sarunās ar ASV.

Kā zināms, Irānas bagātinātā urāna krājumi šonedēļ pārsnieguši 300 kilogramu ierobežojumu, tādējādi pārkāpjot 2015. gadā ar pasaules lielvarām noslēgto kodolvienošanos.

Pēdējā laikā Irāna ir četrkāršojusi mazbagātinātā urāna iegūšanu, lai pārsniegtu kodolvienošanā noteikto maksimālo uzkrājumu daudzumu. Bagātinātu urānu var izmantot kā degvielu atomelektrostaciju reaktoriem un arī kodolieroču ražošanai.

Irāna ir solījusi palielināt bagātinātā urāna krājumus, lai šomēnes tie pietuvotos līmenim, kas nepieciešams kodolieroču ražošanai un atteikties vēl no citām kodolvienošanās saistībām, ja pasaules lielvaras nepiekritīs Irānai palīdzēt apiet ASV noteiktās sankcijas.

Kā zināms, reaģējot uz ASV sankcijām, Irāna izlēmusi atteikties no vairākām saistībām, kas iekļautas 2015. gadā ar pasaules lielvalstīm noslēgtajā kodollīgumā.

Foto: https://www.flickr.com/photos/atlanticcouncil/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.