Ekonomists: Sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no ES nav atrisināmas divos gados

Sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) varētu ieilgt – tās nav atrisināmas divos gados, kā to paredz noteikumi par izstāšanos no ES, šorīt intervijā Latvijas Radio pauda auditoru kompānijas “BDO Latvia” izpilddirektors Egons Liepiņš.

Liepiņš pieļāva, ka pašai Lielbritānijai nav saprotams, ko patiesībā nozīmē “Brexit” un kā to paveikt. Par to liecinot gan neskaidri aprēķini par to, kādas būs finansiālas sekas pēc tam, kad notiks izstāšanās, gan britu politiķu izteicieni, ka sarunas par izstāšanos var ieilgt.

“Piemēram, ES un Kanāda par brīvās tirdzniecības līgumu vienojās septiņos gados, tad „Brexit” sarunas nevar būt pabeigtas divos gados, kā to paredz noteikumi par izstāšanos no ES,” pārliecināts ir ekonomists.

Tāpat neskaidrību rada jautājums par tālāku Lielbritānijas un ES sadarbību. Viņš uzsvēra, ka britiem patīk trīs ES brīvības: brīva preču kustība, pakalpojumu kustība un kapitāla kustība. Taču viņiem nepatīk brīva darbaspēka kustība, kas savukārt ir svarīgs princips ES.

Viņš norāda, ka, situācijā, ja briti piekāpjas un pieņem arī brīva darbaspēka kustības principu, tad viņiem nav vērts izstāties no ES.

Kā zināms, Eiropas Parlamenta (EP) deputāti 28.jūlijā, mudināja Lielbritāniju nekavējoties īstenot iedzīvotāju vairākuma izteikto gribu, oficiāli izstājoties no Eiropas Savienības (ES).

Eiropas Parlamenta rezolūcijā, par kuru nobalsoja 395, bet pret– 200 deputāti, norādīts, ka Lielbritānijas iedzīvotāji pauduši savu gribu un tā ir pilnībā jārespektē, uzsākot nekavējoties izstāšanās procesu.

EP aicina Lielbritānijas valdību ievērot cilvēku demokrātiski pieņemto lēmumu, sākot nekavējoties īstenot izstāšanās procedūru, proti, īstenojot līguma par ES 50.pantu, lai pēc iespējas ātrāk varētu sākt izstāšanās sarunas.

Neskatoties uz to, tiek pieļauts, ka sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no ES varētu ieilgt.

Foto:Foxy/https://pixabay.com/en/users/Foxy_-2429746//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/