EK lemj nesodīt Portugāli un Spāniju saistība ar budžeta deficīta pārkāpšanu

Spāniju un Portugāli nevajadzētu sodīt saistībā ar neveiktu efektīvu rīcību, lai labotu savu budžeta deficītu, ar šādu paziņojumu trešdien noslēdzās Eiropas Komisijas (EK) sēde.

Eiropas Savienības (ES) finanšu ministri var grozīt vai noraidīt Komisijas ieteikumu tuvāko 10 dienu laikā, taču maz ticams, ka šāds solis sekos.

Komisija paskaidroja, ka lēmums ieteikt atcelt sodu pieņemts ņemot vērā sarežģīto ekonomisko situāciju un abu valstu centienus īstenot reformas un saistības, kas atbilst Stabilitātes un izaugsmes noteikumiem.

Šis varēja būt pirmais gadījums Eiropas Savienības vēsturē, kad pret kādu no dalībvalstīm tiek ieviestas reālas ekonomiskas sankcijas par budžeta deficīta kritēriju pārkāpšanu. Soda sankcijas varēja sasniegt 0,2% no valstu iekšzemes kopprodukta, kas Spānijas gadījumā var būt 2,2 miljardi, bet Portugāles gadījumā aptuveni 360 miljoni eiro. Abas valstis gan kategoriski iebilda pret sankcijām, norādot, ka tās būtu “nepamatotas” un “neproduktīvas”.

Sankciju vietā, Komisija ieteica jaunas fiskālās korekcijas gan Madridei, gan Lisabonai. Saskaņā ar šo vienošanos, Portugālei ir jānovērš budžeta deficīts līdz 2016. gadam un Spānijai līdz 2018. gadam.

Jau vēstīts, ka Eiropas Savienības (ES) valstu finanšu ministri nesen vienojās, ka Portugāle un Spānija ir pārkāpušas pieļaujamo budžeta deficīta apmēru, un piekrituši oficiālu sankciju procedūras uzsākšanai pret šīm valstīm. Eiropas Komisija ierosinājusi pilnīgi vai daļēji apturēt maksājumus Spānijai un Portugālei domātajos struktūrfondos, šajā jautājumā gan galējais lēmums vēl esot gaidāms.

Foto:bogitw/https://pixabay.com/en/users/bogitw-851103//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/