Eiro ieviešana uzsākusies

Eiro ieviešana uzsākusies

Pirmais praktiskais seminārs tirgotājiem sakarā ar gaidāmo eiro
ieviešanu notika tirgotāju apvienībā „Latvijas Tirgotāju savienība”
(veikalu tīkls LaTS). Par eiro ieviešanas procesa praktisko pusi
informēja Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks
Danusēvičs. Tirgotājiem ir liela interese par jautājumiem saistībā ar
eiro ieviešanas kārtību, it sevišķi sakarā ar problēmām, lietojot kases
aparātus un cenu atspoguļošanu.

Kā informē LaTS valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis, veikalu tīkls LaTS jau laikus sāk gatavoties eiro ieviešanai: „Mums ir ļoti svarīgi zināt visu iespējamo informāciju un pieredzi izmaksu un naudas transportēšanas inkasācijas sakarā, kā arī atspoguļošanu kases čekos. Šādi semināri ir ļoti vajadzīgi. Ar vienu nepietiks, būs jāveic arī papildus izskaidrošanas darbs. Mazumtirgotājus uztrauc procedūras, kas saistītas ar eiro nogādāšanu uz veikaliem. Pirmās divas nedēļas par precēm pircēji norēķināsies latos, bet pretī saņems eiro. Noteikti būs iedzīvotāji, kas neies uz banku, bet vēlēsies naudu mainīt veikalā. Ir grūti prognozēt nepieciešamo daudzumu naudas, ko decembrī saņemt no bankas. Uztrauc arī uzglabāšana – ja būs jāpaņem pusmēneša apgrozījums eiro valūtā. Piemēram, ja kopējais apgrozījums ir ap 10 miljoniem latu, tas nozīmē, ka janvārī 5 miljoni latu atradīsies veikalu kasēs, un tas viss ir atbilstoši jāglabā. LaTS veikalos vidēji ir no 1000 līdz 1500 pirkumiem dienā. Ja veikalā nav datorizētās kases uzskaites sistēmas, tad pēc tam, kad pārdevējs no pircēja saņem latus, pretī izdodot eiro, būs jāņem kalkulators un jāpārrēķina lati uz eiro, lai varētu izdot atlikumu. Latvija varēja pārņemt Igaunijas pieredzi, kur speciāli bija izdalīti eiro kalkulatori.” Tāpat R.Okmanis minēja, ka lauku veikalos cilvēki nāks speciāli mainīt latus pret eiro nevis brauks uz banku pilsētā. Ir vairākas lietas, kas mazumtirgotājos var radīt satraukumu.

Tirgotāju uzdotie jautājumi semināra laikā liecināja, ka vairāk tirgotājiem nepieciešamas tieši praktiskās norādes, kā rīkoties pārejas laikā, nevis tikai likuma pārstāsts. Atbilstīgi tam noderīgs bija LTA prezidenta H.Danusēviča skaidrojums.

Kopīgi pārrunājot jautājumus, varēja secināt, ka tirgotāji ir ļoti neapmierināti ar valdības lēmumu par noteikto ilgo laiku cenu paralēlās atspoguļošanas periodam – deviņus mēnešus cenas cenrāžos būs jānorāda gan latos, gan eiro. Ar kalkulatoriem tirgotājiem būs jānosaka katras preces cena. Rēķinot cipars nebūs vienkāršs, kā tikai, piemēram, 0,7 lati par eiro, bet būs pieci cipari aiz komata – 0,702804 lati par vienu eiro. Lai iegūtu cenu zīmē norādāmo summu eiro vai no eiro iegūtu summu latos, katru reizi jāveic atsevišķi aprēķini. Tas arī sarežģī darbu un būtiski palielina cenrāžu sagatavošanas izmaksas. Šobrīd vislielākās bažas ir saistītas ar kases aparātu izmantošanas iespējām un ar VID paaugstinātām prasībām naudas uzglabāšanā eiro un latu paralēlās aprites periodā. Protams, arī tas, ka tirgotāji saprot, ka veikalos būs nepieciešamas jaunas naudas lādes, jo eiro banknošu izmēri atšķiras no latiem. Arī tas saistīts ar papildu izmaksām. Vēl būtiski jautājumi ir saistībā ar sadarbību ar bankām un naudas inkasāciju. Arī tīri tehniski jautājumi, piemēram, par santīmu monētām, kas paliks veikalā.

Viens litrs sīknaudas sver 3 kilogramus. Vidēji tās būs 3 tonnas santīmu monētu katrā veikalā (jeb ap 200 kg dienā). Salīdzinoši sīknaudas glabāšanai būtu nepieciešamas tik lielas tilpnes kā alus vārīšanai – 200 l apjomā.

Būtiski ir arī jautājumi par tirdzniecības objekta uzraudzību un citiem drošības pasākumiem. Tika atzīmēts, ka izmaksas, pārejot uz eiro, kopumā būs 0,2 – 1% no gada apgrozījuma. Oficiāli eiro ietekme bija/ir/būs 0,3% cenas kāpumam. Tirgotājiem būs patstāvīgi jāizlemj, kā segt eiro ieviešanas izmaksas. Pārdevējiem arī ikdienā vairākkārt nāksies skaidrot pircējiem, kāpēc cena mainījusies – ne jau līdz ar eiro ieviešanu vai tāpēc, ka tirgotāji būtu cēluši cenas, bet gan tāpēc, ka ražotāji tās palielinājuši.

LTA tikusi apstiprināta godīga eiro ieviesēja zīme, kuru varēs saņemt tie tirgotāji, kuri atbalstīs izstrādāto kodeksu. LTA aicina uzņēmējus, kuri pārdod preces un pakalpojumus, iesaistīties šajā kampaņā. Kodeksā galvenais: “Tirgotāji rūpīgi un taupīgi veic visus pasākumus, kas noteikti saistībā ar pāreju no lata uz eiro.”