Dombrovskis: Čaulas kompāniju samazināšana atstās ietekmi uz Latvijas ekonomiku

Nerezidentu un tā saucamo čaulas kompāniju apkalpošanas samazināšana Latvijas komercbankās ietekmēs Latvijas ekonomiku, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja bijušais Latvijas premjers, pašreizējais Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis (V).

Šomēnes spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas paredz Latvijā reģistrētām bankām turpmāk aizliegt sadarboties ar čaulas kompānijām un apkalpot to kontus.

Kā brīdina Dombrovskis, čaulas kompāniju mazināšana ietekmēs Latvijas ekonomiku. “Zināma ietekme uz ekonomiku būs,” sacīja Dombrovskis.

Viņš atgādināja, ka ņemot vērā “ABLV Bank” slēgšanu un problēmas ar nerezidentu bankām, Eiropas Komisija (EK) jau pavasarī samazinājusi prognozi par Latvijas ekonomikas izaugsmi no 3,5% uz 3,3%.

Dombrovskis uzsvēra, ka EK Eiropas Savienības līmenī koncentrējas ar naudas atmazgāšanu. “Līdz ar to tas nav tik daudz jautājums par rezidentiem vai nerezidentiem, jo arī nerezidenti var veikt leģitīmu biznesu,” uzskata politiķis.

Viņš uzsvēra, ka jāizvairās  arī no neveselīgas konkurences, ja kādas valstis mēģinātu ar zemākām prasībām pret naudas atmazgāšanu vai kopumā finanšu sektoru piesaistīt kādu biznesu.

Jau vēstījām, ka Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma grozījumu mērķis ir stiprināt finanšu sistēmu, samazinot paaugstināta riska darījumu skaitu ar īpaši augsta riska klientiem, kas ir čaulas veidojumi un atbilst noteiktām pazīmēm.

Kā liecina FKTK sniegtie dati, 2017.gada pirmajā ceturksnī Latvijas kredītiestādēs čaulas kompāniju kredīta apgrozījuma īpatsvars visu klientu kredīta apgrozījumā bija 27,8% apmērā. Savukārt kredītiestādēs, kas pārsvarā apkalpo augsta riska klientus, šo kompāniju kredīta apgrozījuma īpatsvars visu klientu kredīta apgrozījumā bija 44,52%.

Foto: Saeimas kanceleja