Dienesta auto nodoklī ieturēs 22 līdz 85 latus

Valdība vakar vienojās par kārtību, kādā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek labumu, kas gūts, personiskām vajadzībām izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili.

Tā kā noteikumi stāsies spēkā 2010. gada 1. janvārī, nodoklis par dienesta automašīnu izmantošanu personiskām vajadzībām tiks ieturēts jau par pirmo gada mēnesi.

Dienesta automašīnu nodoklis neattieksies uz operatīvo un militāro transportu, vieglajiem taksometriem, zemnieku un zvejnieku saimniecību vieglajām automašīnām, bet tiks piemērots visām vieglajām, vieglajām pasažieru vai vieglajām plašlietojuma automašīnām, kas būs reģistrētas uz juridisku personu vārda un tiks izmantotas darbinieku personiskām vajadzībām.

Ar nodokli netiks aplikta dienesta automašīna, bet gan labums, ko iespējams gūt, izmantojot to personiskām vajadzībām. Gūtais labums neatkarīgi no nobraukto kilometru skaita tiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, kura likme nākamgad būs 26%, un sociālo nodokli.

Valdība vienojās, ka, personiskām vajadzībām izmantojot lielākas litrāžas dienesta automašīnas, nodoklim jābūt augstākam, nekā lietojot mazlitrāžas auto. Līdz ar to ar nodokli apliekamā summa svārstīsies no 40 līdz 150 latiem, attiecīgi nodoklī ieturamā summa – no 22,70 līdz 85,13 latiem mēnesī. Ja dienesta automobili personiskajām vajadzībām izmantos vairākas personas, gūtā labuma sadalījumu starp tām noteiks darba devējs.

Noteikumi paredz, ka darba devējam katru ceturksni būs jāsagatavo un līdz nākamā ceturkšņa pirmā mēneša 20. datumam jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) pārskats par dienesta automašīnu izmantošanu personiskām vajadzībām. Ja pārskats netiks iesniegts termiņā, tiks uzskatīts, ka darba devējam piederošie vai viņa rīcībā esošie vieglie pasažieru automobiļi attiecīgajā pārskata laikā netiek izmantoti personiskajām vajadzībām. Ja VID konstatēs, ka darba devējam piederošs vai darba devēja rīcībā esošs automobilis, kurš izmantots personiskajām vajadzībām, nav iekļauts pārskatā, VID aprēķinās nesamaksāto nodokli, kā arī sodīs un iekasēs nokavējuma naudu par attiecīgo periodu.

Noteikumu projektā bija paredzēts, ka par automobiļa izmantošanu personiskajām vajadzībām neuzskatīs braucienu, lai nodrošinātu personas nokļūšanu no viņa dzīves līdz darba vietai un atpakaļ, ja to saprātīgā laika posmā nav iespējams veikt ar sabiedrisko transportu, vai arī gadījumā, ja personas veselības stāvoklis liedz tai izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumus. Pēc finanšu ministra Einara Repšes (JL) ierosinājuma šī norma no noteikumu projekta tika izņemta.

Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv