Buceniece: Eksports turpina sildīt ekonomiku

Ceturtais ceturksnis eksportā ir iesācies atzinīgi. Oktobrī preču eksports eiro izteiksmē palielinājās par 9.7% gada laikā, kas ir līdzīgi, kā gada desmit mēnešos vidēji. Oktobrī pieaugumu visvairāk sekmēja koks un tā izstrādājumi, metāli un to izstrādājumi, kā arī dzērienu eksports. Savukārt vislielākais samazinājums bija vērojams graudaugu eksporta vērtībā, kas, visticamāk, ir augusta un septembra lietavās noslīkušo ražu sekas.

Šī gada desmit mēnešos eksporta vērtība ir augusi vidēji par 9.6%. Vairāk nekā pusi no kāpuma ir nodrošinājis eksports uz Krieviju, ASV un Igauniju. Uz Krieviju eksporta pieaugumu visbūtiskāk sekmēja dzērieni (galvenokārt re-eksports), uz ASV – mehānismi un elektriskās iekārtas, bet uz Igauniju – dažādas preces, visvairāk koka un tā izstrādājumu eksports.

Pasaules ekonomika turpina augt, kā rezultātā palielinās ārējais pieprasījums, radot iespējas mūsu eksportētājiem. Šogad esam veiksmīgi sniegtās iespējas izmantojuši. Tomēr, raugoties uz nākamo gadu, tik sparīgu pieaugumu būs grūti noturēt, un eksports augs lēnāk. Tam galvenie iemesli ir jau augstā jaudu noslodze un kvalificēta darbaspēka trūkums, kā arī bāzes efekti vairs nebūs tik labvēlīgi. Lai turpinātu audzēt eksportu, neiztikt bez investīcijām un ražīguma celšanas.

Agnese Buceniece, Swedbank ekonomiste