Bezdarba līmenis Latvijā šogad varētu sasniegt pirmskrīzes līmeni

Prognozes attiecībā uz 2019. gadu liecina, ka bezdarba līmenis šogad varētu nepārsniegt 6% slieksni, kas nozīmētu pirmskrīzes līmeņa sasniegšanu. Tā šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone.

Latvijā pagājušā gada beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 6,4% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā mēnesi iepriekš, taču par 0,4 procentpunktiem mazāk nekā 2017. gada beigās.

Simsone atzina, ka 2018. gadā bezdarba līmenis samazinājās ievērojami strauji. Bezdarba zemākais punkts bija septembrī – 6,1%. Savukārt prognozes attiecībā uz 2019. gadu liecina, ka bezdarba līmenis šogad varētu nepārsniegt 6% slieksni, tādējādi sasniedzot pirmskrīzes līmeni.

Zemākais reģistrētā bezdarba līmenis pagājušā gada beigās bija Rīgas reģionā – 4,2%, bet augstākais reģistrētā bezdarba līmenis kā ierasts bija Latgales reģionā – 14,7%, kas gada laikā ir samazinājums par 1,1 procentpunktu. Viņa skaidroja, ka tas saistīts ar zemo mobilitātes līmeni, kas aizvien ir izaicinājums Latvijā.

“Kad cilvēki būs gatavi doties strādāt attālāk no mājām, tad šī problēma risināsies,” izteicās Simone, tajā pašā laikā atzīstot, ka tas ir atkarīgs no darba piedāvājumiem.

Vienlaikus viņa norādīja uz tendenci, ka cilvēki vairāk izmanto īpašu mobilitātes pabalstu un dodas strādāt tālāk no mājām. Pašlaik komforta zona, cik tālu cilvēki gatavi doties strādāt, ir 30 kilometri.

Foto: Pexels