ASV Pārstāvju palāta apstiprina plašāko finanšu sektora reformu kopš Lielās depresijas

ASV Pārstāvju palāta 30. jūnijā deva galīgo apstiprinājumu plašākajai finanšu sektora reformai kopš Lielās depresijas pagājušā gadsimta 30. gados. Reforma paredzēta, lai finanšu tirgus regulatoriem nodrošinātu jaunas iespējas ierobežot riskantu investīciju darījumus, kuri tiek vainoti globālās finanšu krīzes izraisīšanā.

“Šodienas (30. jūnija) balsojums ir uzvara katram amerikānim, kuru ietekmējusi neapdomība un bezatbildība, kā dēļ zaudēti miljoniem darba vietu un triljoniem dolāru,” norādīja ASV prezidents Baraks Obama.

ASV Senāts Volstrītas reformu plāno pieņemt pēc nedēļu garajām 4. jūlija brīvdienām. Pārstāvju palātas apstiprinātā reforma izveidos jaunu patērētāju finanšu aizsardzības aģentūru, agrīnās brīdināšanas sistēmu, lai paredzētu un novērstu turpmākas krīzes, kā arī mehānismu, kas paredzēs likvidēt, nevis glābt finanšu institūcijas, kuras uzskatītas par pārāk lielām, lai ļautu tām bankrotēt. Likumprojekts arī paredz novērst finanšu tirgus regulēšanas trūkumus un nosaka lielāku augsta riska fondu jeb tā dēvēto hedžfondu, hipotēku mākleru, īstermiņa aizdevumu un kompleksu vērtspapīru jeb tā dēvēto atvasināto finanšu instrumentu caurskatāmību un atbildību.

ASV likumdevēji arī vēlas ierobežot komercbanku spēju veikt spekulatīvas investīcijas, kuras nav klientu interesēs. “Ballīte ir beigusies,” pirms balsojuma sacīja ASV Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi. “Dažu cilvēku riskantie darījumi vairs neapdraudēs mūsu ģimeņu, uzņēmumu un ekonomikas finanšu stabilitāti.” Tomēr ASV likumdevēji 29. jūnijā no likumprojekta svītroja plānoto banku nodevu, lai balsojumā iegūtu republikāņu atbalstu.

ASV Senāts Volstrītas reformu jau apstiprināja maija nogalē.

Avots: www.2v.lv